Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Aktualności

CIECH podsumowuje rok 2020: mocne fundamenty finansowe, realizacja strategii mimo spowolnienia gospodarczego

Pomimo pandemii koronawirusa, CIECH w 2020 roku kontynuował realizację swojej ambitnej strategii rozwojowej. Było to możliwe dzięki odpowiedniemu przygotowaniu Grupy na spodziewane przez Zarząd spowolnienie gospodarcze oraz szybkiej reakcji na zagrożenia związane z pandemią. Z perspektywy biznesowej najważniejszymi projektami Grupy były: budowa warzelni soli w Niemczech oraz rozbudowa portfolio produktowego CIECH, m.in. w biznesie Agro. Mimo trwającego spowolnienia gospodarczego, Grupa skutecznie realizowała również swoje ambitne plany dotyczące obniżania emisji CO2 oraz cyfryzacji procesu produkcji, co w długim terminie poprawi jej efektywność biznesową. Dotychczasowe działania zostały docenione w ogólnopolskich konkursach, w których wyróżniono CIECH tytułami: „Gwiazdy Roku 2020”, „Pioniera Inwestycji Zagranicznych” i „Czempiona narodowego”.

 

Wybuch pandemii nie zakłócił podstawowej działalności operacyjnej Grupy. Produkty CIECH są niezbędne dla funkcjonowania wielu kluczowych gałęzi przemysłu w Polsce, m.in. segmentu spożywczego, chemicznego, farmaceutycznego czy budowlanego, a działalność Grupy utrzymuje kilkanaście tysięcy miejsc pracy w całym kraju. Dlatego jeszcze przed dotarciem koronawirusa do Polski firma podjęła liczne starania mające na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii oraz zapewnienie ciągłości produkcji. Priorytetem była ochrona zdrowia pracowników, klientów oraz dostawców Grupy. Niemniej ważne było szybkie zabezpieczenie łańcuchów dostaw oraz płynności finansowej.

 

W ramach postępującej dywersyfikacji biznesowej CIECH, Grupa kontynuowała budowę najnowocześniejszego zakładu produkcji soli w Europie, zlokalizowanego w niemieckim Stassfurcie - tuż obok zakładów sodowych należących do CIECH Soda Deutschland. Fabryka ma docelowo produkować ok. 450 tys. ton soli warzonej rocznie. Jest to druga warzelnia funkcjonująca w ramach Grupy CIECH – pierwsza zlokalizowana jest w Janikowie na Kujawach. Łącznie, po uruchomieniu zakładu, Grupa będzie produkować 1 mln ton soli warzonej rocznie, stając się jej wiodącym producentem w Europie.

 

W 2020 roku CIECH konsekwentnie wdrażał również innowacyjne rozwiązania z zakresu przemysłu 4.0, realizując projekt wykorzystujący nowoczesne technologie do rozwoju predictive maintenance, czyli przewidywania wszelkich zagrożeń dla płynności produkcji, czy też pracując nad jej optymalizacją poprzez wykorzystanie zaawansowanych narzędzi IT. Z kolei rozwijane w ostatnich miesiącach we współpracy z globalnymi firmami technologicznymi projekty w fabrykach Grupy na Kujawach i w niemieckim Stassfurcie pozwolą na digitalizację sterowania produkcją sody.

 

W trosce o zrównoważony rozwój i ochronę klimatu, CIECH kontynuował również realizację ambitnego planu transformacji energetycznej swoich zakładów produkcyjnych. Wdrażane rozwiązania pozwolą do 2026 roku ograniczyć emisje CO2 w fabrykach sodowych Grupy nawet o 30 proc. Realizowane projekty pozwolą firmie na odejście od węgla jako paliwa energetycznego, m.in. poprzez budowę kotła gazowego w elektrociepłowni w Inowrocławiu, pozyskiwanie energii z nowoczesnych spalarni czy też inwestycję w panele fotowoltaiczne we wszystkich spółkach Grupy. Ponadto CIECH prowadzi szereg modernizacji swoich istniejących instalacji, które w istotny sposób ograniczą emisje CO2. Wszystkie te działania będą miały ogromny wpływ na środowisko, klimat i ludzi. Zaangażowanie Grupy CIECH w prowadzenie zrównoważonej gospodarki to odpowiedź na oczekiwania otoczenia – społeczności lokalnych, klientów i akcjonariuszy Spółki.

 

Rok 2020 obfitował również w prestiżowe nagrody dla Grupy CIECH. Jedną z nich był tytuł polskiego „Pioniera Inwestycji Zagranicznych” w tegorocznej edycji konkursu „Polska Firma - Międzynarodowy Czempion”, organizowanego przez PWC i redakcję Pulsu Biznesu. W tym samym plebiscycie Grupa otrzymała wyróżnienie w kategorii głównej – „Inwestor – duże przedsiębiorstwa”. Drugim istotnym konkursem w 2020 roku, w którym CIECH znalazł się w czołówce, był ranking czempionów narodowych, czyli spółek o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki. W prestiżowym raporcie centrum analiz polityczno-gospodarczych Polityka Insight, CIECH wypadł szczególnie dobrze w kategorii „branża” (zajmując 4. miejsce), wskazującej na liderów poszczególnych sektorów gospodarki, a także „zagranica” (również 4. miejsce), promującej największych polskich inwestorów zagranicznych i eksporterów. Ostatnim, równie ważnym wyróżnieniem był tytuł „Gwiazdy Roku 2020” w kategorii „Spółka”. Nagroda przyznana przez wydawcę prestiżowego dziennika „Gazeta Giełdy i Inwestorów Parkiet” była tym bardziej znacząca ze względu na fakt, że CIECH obchodził w tym roku swój jubileusz na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, na której notowany jest od 15 lat.

 

Kontakt:

Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

 

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach europejskich i globalnych oraz ze stabilnym inwestorem strategicznym (Kulczyk Investments). Firma eksportuje swoje produkty do ponad 100 krajów całego świata, m.in. sodę kalcynowaną, sodę oczyszczoną, sól, środki ochrony roślin, żywice epoksydowe i poliestrowe, pianki poliuretanowe oraz krzemiany i opakowania szklane. CIECH wytwarza produkty o najwyższej, światowej jakości, z których powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie. Łączy przy tym nowoczesne podejście do biznesu z tradycją produkcji sięgającą 1882 roku. Od 2005 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz od 2016 roku, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt.

 

Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciechgroup.com.

 

 

Do góry