Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Aktualności

Kolejna inwestycja CIECH Vitrosilicon – w 2023 roku powstanie nowy magazyn spółki w Żarach

CIECH Vitrosilicon, jeden z czołowych europejskich producentów oraz lider sprzedaży krzemianów sodu, planuje budowę nowego magazynu. Nowoczesny obiekt powstanie w 2023 roku na terenie zakładu spółki w Żarach. To kolejny istotny projekt rozwojowy CIECH Vitrosilicon po uruchomieniu w 2021 roku nowoczesnego i energooszczędnego pieca do wytopu szklistego krzemianu sodu. Wartość ówczesnej inwestycji wyniosła 80 mln zł, a za jej sprawą moce produkcyjne biznesu Krzemiany Grupy CIECH zwiększyły się o 30 procent.

 

Budowa nowego magazynu CIECH Vitrosilicon, która będzie kosztować ok. 4 mln zł, to naturalna konsekwencja istotnego wzrostu mocy produkcyjnych zakładu w Żarach. Jednocześnie jednak, oprócz zwiększenia powierzchni magazynowej i usprawnienia procesów logistycznych, inwestycja istotnie przyczyni się do obniżenia poziomu emisji zapylenia i hałasu związanych z pracą fabryki, ponieważ prace logistyczne będą przeniesione do nowo wybudowanego obiektu, a sam budynek będzie stanowił barierę dźwiękową oraz będzie izolował część załadunkową od swojego najbliższego sąsiedztwa. Dodatkowo na terenie obiektu zostaną zamontowane specjalistyczne instalacje do odpylania.

 

– Nowy magazyn to nie tylko zwiększenie o 100 proc. dotychczasowej powierzchni magazynowej, ale także redukcja poziomu zapylenia i hałasu. W ten sposób, oprócz korzyści biznesowych, inwestycja – zgodnie z naszą filozofią bycia dobrym sąsiadem – pozytywnie wpłynie na otoczenie zakładu produkcyjnego. Obecnie prowadzimy prace przygotowawcze, a właściwe prace budowlane rozpoczną się wraz z początkiem października br. i zakończą w 2023 roku – mówi Robert Janeczko, Prezes Zarządu CIECH Vitrosilicon.

 

Spółka CIECH Vitrosilicon pracuje też nad inicjatywami, które pomogą jej utrzymać przewagę konkurencyjną w wymagającym otoczeniu, przede wszystkim sprostać wyzwaniom związanym z sytuacją na rynku surowców. Alternatywnym źródłem energii dla zakładu w Żarach stanie się projektowana obecnie nowa linia zasilania gazem LPG. Ma ona za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo instalacji w przypadku znacznego ograniczenia lub braku dostępności gazu ziemnego.

 

– Nasze piece wymagają jedynie niewielkiego dostosowania do przełączania na alternatywne paliwo. Dzięki temu wzmocnimy bezpieczeństwo instalacji oraz zyskamy możliwość reakcji na gwałtowne zmiany na rynku surowców – tłumaczy Robert Janeczko.

 

Technolodzy i inżynierowie spółki pracują również nad zwiększeniem efektywności produkcji i obniżeniem zużycia surowców. Jednym z flagowych projektów, prowadzonych pod tym kątem, jest odzysk energii ze spalin pochodzących z wytopu krzemianu, a następnie zamiana jej na energię elektryczną, która może zaspokoić potrzeby energetyczne całego zakładu. Inicjatywy takie jak ta wynikają z konsekwentnej realizacji strategii ESG Grupy CIECH, wśród której zobowiązań znajdują się m.in. neutralność klimatyczna i rozwój bez zwiększania zużycia energii.

 

CIECH Vitrosilicon to największy w Europie dostawca krzemianów sodu. Są one niezbędne w procesie produkcji krzemionki strącanej – ważnego składnika m.in. opon i kosmetyków. Oprócz tego krzemiany sodu wykorzystywane są w produkcji detergentów, papieru i zeolitów. Spółka wytwarza także krzemiany potasu, wykorzystywane do produkcji elektrod spawalniczych czy chemii budowlanej.

 

CIECH Vitrosilicon posiada dwa zakłady produkcyjne – w Żarach oraz Iłowej. Będąc ważnym lokalnym pracodawcą, zatrudnia w nich ponad 100 osób. Poza Europą, firma eksportuje również krzemiany do Azji i Ameryki Północnej.

 

Kontakt dla mediów:

Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

 

Zapraszamy do obserwowania głównych mediów społecznościowych Grupy CIECH:

LinkedIn: https://pl.linkedin.com/company/ciech-sa/;

Twitter: https://twitter.com/RzecznikCIECH.

 

CIECH to międzynarodowa, grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.

 

Od 2005 roku spółka CIECH S.A. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 2016 roku, równocześnie, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt. Rozwój Grupy wspiera inwestor strategiczny – Kulczyk Investments.

 

Jako jeden z największych polskich eksporterów, CIECH wysyła swoje towary na niemal wszystkie kontynenty. Powstają z nich artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, dlatego Grupa jest ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki – budownictwa, motoryzacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, spożywczego czy farmaceutycznego.

 

CIECH łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomicznie.

 

Więcej informacji o Grupie CIECH można znaleźć na stronie www.ciechgroup.com.

Do góry