Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Aktualności

Nowe, zielone rozwiązania w CIECH Pianki: fotowoltaika, oświetlenie LED

W bydgoskiej spółce CIECH Pianki, produkującej m.in. pianki poliuretanowe wykorzystywane w przemyśle meblarskim, w ciągu ostatnich miesięcy wdrożone zostały nowe rozwiązania zmniejszające pośrednią i bezpośrednią emisję gazów cieplarnianych. W fabryce zainstalowano panele fotowoltaiczne oraz nowoczesne i energooszczędne oprawy oświetleniowe. Ponadto nowoczesna flota wózków elektrycznych zastąpiła maszyny napędzane ciekłym gazem. Wszystkie te rozwiązania pomagają wypełnić cele środowiskowe strategii ESG1  Grupy CIECH, wśród których znajduje się m.in. obniżenie emisji dwutlenku węgla.

 

W perspektywie długofalowej, strategia ESG Grupy CIECH zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2040 roku, a w perspektywie średnioterminowej – szereg działań, których celem jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 30 procent do 2026 roku (w porównaniu do roku 2019). Dlatego w każdej ze spółek Grupy wprowadzane są liczne inicjatywy, zmniejszające zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie emisje gazów cieplarnianych. W przypadku bydgoskiej spółki chodzi przede wszystkim o działania zmniejszające zużycie energii elektrycznej oraz zwiększające stopień jej pozyskiwania ze źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna.

 

W pierwszej kolejności w CIECH Pianki wymieniono wózki widłowe stosowane do transportu pianek na terenie zakładu. Stare i kosztowne w eksploatacji pojazdy napędzane gazem zostały zastąpione 14 nowoczesnymi wózkami napędzanymi bateriami litowo-jonowymi. Rozwiązanie to powoduje zmniejszenie pośredniej emisji CO2 o ok. 30 proc. w porównaniu do zastosowania baterii w systemie kwasowo-ołowiowym.

 

Drugim elementem zielonej transformacji bydgoskiego zakładu z Grupy CIECH była kompleksowa wymiana opraw oświetleniowych. W trakcie modernizacji wymieniono prawie 700 sztuk opraw oświetleniowych na nowe, wykonane w nowoczesnej, energooszczędnej technologii LED, zachowując co najmniej takie same lub lepsze warunki oświetleniowe na terenie zakładu. Oprócz oszczędności energii elektrycznej (a tym samym zmniejszenia emisji pośrednich CO2 z tytułu zakupionej energii elektrycznej), wynoszącej 537 MWh, polepszyła się także jakość doświetlenia miejsc pracy. Podobną wymianę Grupa CIECH zrealizowała także w swoich dwóch fabrykach produkujących sodę kalcynowaną i sól, zlokalizowanych na Kujawach (w Inowrocławiu i Janikowie).

 

Najświeższą wdrożoną przez CIECH Pianki inicjatywą jest zastosowanie paneli fotowoltaicznych, które pozwalają na obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej z sieci. Tego typu inwestycje zrealizowały również inne spółki z Grupy CIECH. Obecnie, w przypadku zakładu w Bydgoszczy, instalacja o mocy do 50 kWp będzie produkować ze słońca ok. 41 MWh energii w ciągu roku, jednak trzeba dodać, że spółka już planuje kontynuację działań związanych z wdrożeniem technologii fotowoltaicznych, umieszczając instalacje w kolejnych punktach.

 

- Bardzo poważnie podchodzimy do kwestii związanych z naszym wpływem na środowisko. Inicjatywy zrealizowane przez nas w ciągu ostatnich kilku miesięcy to przykład pozytywnej zmiany i zastosowania bardziej zielonych rozwiązań w codziennej pracy naszego zakładu. To także wymierne oszczędności, a w przypadku wymiany floty wózków i oświetlenia – także lepsze warunki pracy dla naszej załogi – mówi Michał Budzyński, Prezes Zarządu CIECH Pianki.

 

CIECH Pianki to jeden z największych producentów pianek poliuretanowych w Polsce. Zakład produkuje pianki elastyczne, a wśród jego odbiorców znajdują się najwięksi producenci mebli i materaców w kraju oraz Europie. Spółka sprzedaje także pianki używane w domu (zmywaki, gąbki kąpielowe). Fabryka i siedziba CIECH Pianki znajduje się w Bydgoszczy, spółka zatrudnia 130 pracowników i może wytworzyć ok. 30 tys. ton pianek rocznie. Od kilku lat firma notuje wzrosty przychodów, m.in. dzięki przeprowadzonej optymalizacji procesów oraz inwestycjom w zaplecze magazynowo-logistyczne. Od 2020 roku spółka produkuje także wysokiej klasy maseczki ochronne klasy FFP2 i FFP3, certyfikowane i atestowane w Polsce.

 

Kontakt dla mediów:

Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

 

Zapraszamy do obserwowania głównych mediów społecznościowych Grupy CIECH:

LinkedIn: https://pl.linkedin.com/company/ciech-sa/,

Twitter: https://twitter.com/RzecznikCIECH.

 

CIECH to międzynarodowa, grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.

 

Od 2005 roku spółka CIECH S.A. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 2016 roku, równocześnie, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt. Rozwój Grupy wspiera inwestor strategiczny – Kulczyk Investments.

 

Jako jeden z największych polskich eksporterów, CIECH wysyła swoje towary na niemal wszystkie kontynenty. Powstają z nich artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, dlatego Grupa jest ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki – budownictwa, motoryzacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, spożywczego czy farmaceutycznego.

 

CIECH łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomicznie.

Więcej informacji o Grupie CIECH można znaleźć na stronie www.ciechgroup.com.

______________________________________________________

1Dokument prezentuje strategię firmy w zakresie ochrony środowiska, troski o ludzi i społeczeństwo oraz dbałości o najwyższe standardy ładu korporacyjnego

Do góry