Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Aktualności

Nowy magazyn CIECH Vitrosilicon w Żarach - wyższa jakość produktu i wzrost możliwości logistycznych zakładu

CIECH Vitrosilicon, największy dostawca krzemianów sodu w Europie, zakończył budowę nowego magazynu. Nowoczesny obiekt właśnie został oddany do użytku na terenie spółki w Żarach – dzięki tej inwestycji poprawią się jej możliwości logistyczne. Uruchomienie magazynu pozwoli także na zmniejszenie poziomu hałasu i zapylenia w okolicy zakładu. Inwestycja o wartości 4 mln zł jest naturalną konsekwencją wzrostu mocy produkcyjnych fabryki po tym, jak w 2021 roku uruchomiono nowoczesny i energooszczędny piec do wytopu szklistego krzemianu sodu.

 

Nowy magazyn na terenie zakładu produkcyjnego spółki w Żarach to oszczędności i usprawnienie procesów logistycznych podczas dostaw krzemianów sodu do odbiorców w innych krajach. CIECH Vitrosilicon wysyła je do Europy i Ameryki Północnej. Nowoczesna powierzchnia magazynowa wpływa pozytywnie na przechowywanie gotowego produktu i utrzymanie jego jakości.

 

Spółka CIECH Vitrosilicon — oprócz nowego magazynu — zmodernizowała także linie dla wagonów kolejowych przeznaczonych do transportu krzemianów. Zrealizowana inwestycja usprawnia proces ich załadunku oraz wspiera utrzymanie wysokiej jakości krzemianów, nie narażając przy tym produktu na zanieczyszczenia i inne negatywnie oddziałujące czynniki zewnętrzne. Co istotne dla działania firmy oraz jej partnerów biznesowych, przy okazji budowy magazynu zmodernizowano również drogi dojazdowe i place manewrowe.

 

Inwestycja w nowy magazyn przy żarskim zakładzie produkcyjnym przyczynia się również do obniżenia poziomu emisji pyłów i hałasu związanych z pracą fabryki, ponieważ prace logistyczne są przeniesione do nowo wybudowanego obiektu, a sam budynek stanowi tym samym barierę dźwiękową oraz izoluje część załadunkową od swojego najbliższego sąsiedztwa.. W niedalekiej przyszłości CIECH Vitrosilicon zamierza postawić halę zamykającą linię załadunku oraz zasyp na wagony, aby dodatkowo udoskonalić proces logistyczny, a także jeszcze efektywniej ograniczyć hałas oraz pylenie.

 

– Dzięki nowej inwestycji, powierzchnia magazynowa przy naszym zakładzie produkcyjnym zwiększa się o 100 proc., ale co również istotne, jeszcze lepiej dbamy o zachowanie najwyższej jakości i właściwości naszego produktu. Przy tym wszystkim, redukujemy także poziom zapylenia oraz hałasu. Korzyści biznesowe są ważne, ale tak samo kluczowe dla nas jest to, by być dobrym sąsiadem i pozytywnie wpływać na otoczenie zakładu produkcyjnego – mówi Robert Janeczko, Prezes Zarządu CIECH Vitrosilicon.

 

Modernizacje i inwestycje w zakładzie w Żarach są kontynuacją dynamicznego rozwoju spółki, po tym jak w 2021 roku nowy piec do wytopu krzemianów zwiększył jej moce produkcyjne o 30 proc. Wartość ówczesnej inwestycji wyniosła 80 mln zł, umacniając CIECH na pozycji największego dostawcy krzemianów sodu w Europie.

 

CIECH Vitrosilicon to największy w Europie dostawca krzemianów sodu. Są one niezbędne w procesie produkcji krzemionki strącanej – ważnego składnika m.in. opon i kosmetyków. Oprócz tego krzemiany sodu wykorzystywane są w produkcji detergentów, papieru i zeolitów. Spółka wytwarza także krzemiany potasu, wykorzystywane do produkcji elektrod spawalniczych czy chemii budowlanej. CIECH Vitrosilicon posiada dwa zakłady produkcyjne – w Żarach oraz Iłowej. Będąc ważnym lokalnym pracodawcą, zatrudnia w nich ponad 100 osób. Poza Europą, firma eksportuje również krzemiany do Azji i Ameryki Północnej.

 

Kontakt dla mediów:

Żaneta Przybylska, Rzeczniczka Prasowa Grupy CIECH,

zaneta.przybylska@ciechgroup.com, tel. +48 511 80 92 81.

 

Zapraszamy do obserwowania głównych mediów społecznościowych Grupy CIECH:

LinkedIn: https://pl.linkedin.com/company/ciech-sa/,

Twitter: https://twitter.com/RzecznikCIECH.

 

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.

 

Od 2005 roku spółka CIECH S.A. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 2016 roku, równocześnie, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt. Rozwój Grupy wspiera inwestor strategiczny – Kulczyk Investments.

 

Jako jeden z największych polskich eksporterów, CIECH wysyła swoje towary na niemal wszystkie kontynenty. Powstają z nich artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, dlatego Grupa jest ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki – budownictwa, motoryzacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, spożywczego czy farmaceutycznego.

 

CIECH łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomicznie.

 

Więcej informacji o Grupie CIECH można znaleźć na stronach www.ciechgroup.com.

Do góry