Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Aktualności

System APC działa już w fabrykach CIECH w Inowrocławiu i Stassfurcie, trwają przygotowania do jego wdrożenia w Janikowie

Advanced Process Control – system optymalizujący pracę linii produkcyjnych sody kalcynowanej – działa już w zakładach sodowych CIECH w Inowrocławiu (CIECH Soda Polska) i Stassfurcie (CIECH Soda Deutschland), zwiększając ich wydajność i zapewniając większe oszczędności. Dodatkowo w inowrocławskiej fabryce rozpoczęły się prace nad wdrożeniem specjalistycznego oprogramowania wspierającego działanie tamtejszej elektrociepłowni, dostarczającej energię niezbędną do procesu produkcji. Dzięki uruchomieniu APC w fabrykach sodowych CIECH, ich poziom efektywności produkcyjnej wzrósł i może przyczynić się do zwiększenia wyniku EBITDA biznesu sodowego o kilka milionów złotych na zakład w skali roku. Po udanym wprowadzeniu nowoczesnego rozwiązania w dwóch zakładach Grupy, aktualnie trwają przygotowania do implementacji systemu APC w fabryce w Janikowie. Działania te, prowadzone od 2019 roku, wpisują się w program transformacji biznesu sodowego, który jest realizowany w ramach nowej strategii Grupy na lata 2022-2024 i zakłada m.in. wdrażanie najlepszych dostępnych rozwiązań technologicznych oraz cyfrową transformacja produkcji.

 

System APC, opracowany przez amerykańską firmę Honeywell, dostarczającą nowoczesne rozwiązania dla przemysłu, służy do monitorowania, kontrolowania i optymalizacji w czasie rzeczywistym procesu produkcji, pozwalając na automatyczną, komputerową zmianę jej parametrów w celu zwiększenia wydajności. Aktualnie w zakładzie CIECH Soda Polska w Inowrocławiu APC wspiera wszystkie kluczowe etapy produkcji sody, tj. karbonizację, kalcynację, filtrację i destylację. W obliczu wysokich cen surowców, kluczowym elementem systemu jest optymalizacja zużycia materiałów niezbędnych do produkcji sody, takich jak kamień wapienny czy koks, co z kolei przekłada się na niższą emisję CO2 w procesie produkcji.

 

Dodatkowo trwają prace nad wdrożeniem rozwiązania, które zoptymalizuje pracę elektrociepłowni znajdującej się na terenie fabryki. W jej przypadku system zadba o parametry produkcji pary technologicznej. Zastosowanie systemu APC będzie sprzyjać także ograniczeniu zużycia wody.

 

W zakładzie CIECH w niemieckim Stassfurcie system wspiera natomiast obecnie etapy związane z procesami destylacji i filtracji na linii produkcyjnej sody kalcynowanej. Jeszcze w tym roku jego działanie obejmie również proces karbonizacji. APC ma funkcjonować także w trzeciej fabryce sody CIECH, zlokalizowanej w Janikowie obok Inowrocławia. Obecnie trwają tam przygotowania do implementacji tego specjalistycznego oprogramowania.

 

Efekt implementacji systemu APC w odniesieniu do wyniku EBITDA biznesu sodowego może wynieść około kilkunastu milionów złotych rocznie, przy założeniu pracy tego systemu na liniach produkcyjnych we wszystkich trzech działających fabrykach sodowych CIECH.

 

Wdrożenie APC wpisuje się w strategię Grupy CIECH na lata 2022-2024, która zakłada czteropunktową transformację biznesu sodowego. Składają się na nią: optymalizacja kosztowa, transformacja energetyczna, wykorzystanie narzędzi wspierających utrzymywanie przewagi rynkowej, a także pełna koncentracja na ekspansji sody oczyszczonej jako produktu specjalistycznego, charakteryzującego się wyższą marżą.

 

APC to jeden z kilku komponentów naszego programu zwiększania efektywności produkcji sody poprzez podnoszenie poziomu automatyzacji, realizowanego w ramach planu transformacji biznesu sodowego. Specjalistyczne oprogramowanie wspiera cyfryzację procesu produkcji, optymalizuje każdy z etapów wytwarzania sody, w tym zużycie surowców, emisje gazów cieplarnianych oraz ilość powstających odpadów – mówi Kamil Majczak, Członek Zarządu CIECH S.A. ds. strategii i transformacji Grupy.

 

Grupa CIECH produkuję sodę kalcynowaną w Inowrocławiu, Stassfurcie i Janikowie. Jest drugim producentem tego surowca w Unii Europejskiej i dziesiątym na świecie. Soda kalcynowana jest jednym z dziesięciu najczęściej wykorzystywanych surowców na świecie i służy m.in. do produkcji szkła czy detergentów, znajdując także liczne zastosowania w innych, różnorodnych gałęziach gospodarki.

 

Kontakt dla mediów:

Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

 

Zapraszamy do obserwowania głównych mediów społecznościowych Grupy CIECH:

CIECH to międzynarodowa, grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.

 

Od 2005 roku spółka CIECH S.A. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 2016 roku, równocześnie, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt. Rozwój Grupy wspiera inwestor strategiczny – Kulczyk Investments.

 

Jako jeden z największych polskich eksporterów, CIECH wysyła swoje towary na niemal wszystkie kontynenty. Powstają z nich artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, dlatego Grupa jest ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki – budownictwa, motoryzacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, spożywczego czy farmaceutycznego.

 

CIECH łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomicznie.

 

Więcej informacji o Grupie CIECH można znaleźć na stronie www.ciechgroup.com.

Do góry