Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

CIECH Pianki: wyższe przychody w 2020 roku, ciągle wysoki popyt na początku 2021 roku

Bydgoska spółka CIECH Pianki zanotowała nieco wyższe przychody w 2020 roku, w porównaniu do roku poprzedniego. Zakład należący do Grupy CIECH, jednego z największych koncernów chemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej, produkuje przede wszystkim pianki poliuretanowe, stosowane w przemyśle meblarskim. Dobre wyniki finansowe to efekt bardzo wysokiego popytu na produkty spółki w drugiej połowie ubiegłego roku, który pozwolił z powodzeniem odrobić straty wynikające z wiosennego lockdownu. Mimo wyzwań związanych z dostępnością surowców, firma notuje również udany początek 2021 roku. W kolejnych miesiącach CIECH Pianki wprowadzi nowe produkty, a rozpoczęta w listopadzie produkcja maseczek ochronnych klasy FFP2 powinna pozwolić na zwiększenie przychodów spółki o kilka procent w skali roku.

 

Pomimo pandemii, rok 2020 był pod względem popytu na pianki poliuretanowe zbliżony do 2019, co potwierdzają także wyniki produkcji sprzedanej głównego odbiorcy tego produktu – branży meblarskiej. Polska jest drugim największym eksporterem mebli na świecie, a wartość sprzedaży mebli produkowanych w Polsce przekroczyła w minionym roku 50 mld zł, notując niewielki wzrost względem poprzedniego, choć wiosną 2020 prognozy branżowe mówiły o możliwym spadku o 1/3 względem poprzednich 12 miesięcy.

 

- Popyt zgłaszany przez branżę meblową, jak i producentów materacy, jest bardzo duży. Cała druga połowa 2020 roku cechowała się ogromnym zainteresowaniem klientów, co umożliwiło nam w dużej mierze odrobienie strat po wiosennych ograniczeniach produkcji – mówi Michał Budzyński, Prezes Zarządu CIECH Pianki.

 

Zakład pracuje aktualnie na maksymalnych dostępnych mocach, a jedynym ograniczeniem jest dostępność surowców do produkcji pianek – polioli i TDI.

 

- Na początku 2021 roku widzimy trudności z dostępnością surowców, szczególnie polioli, spodziewamy się, że taka sytuacja może utrzymać się przez pierwszy i drugi kwartał. Jest to spowodowane kłopotami producentów, m.in. z dostępnością tlenku propylenu, niezbędnego w produkcji polioli, i dotyczy globalnego rynku produkcji pianek – wyjaśnia Michał Budzyński.

 

W 2021 roku CIECH Pianki zamierza wprowadzić do swojej oferty nowe rodzaje produktów, w tym kilka nowych typów pianek, do których produkcji stosowane będą poliole pochodzenia naturalnego, na bazie soi czy rzepaku, zmniejszając tym samym zużycie surowców ropopochodnych. Nowe rodzaje pianek to efekt coraz mocniej widocznego trendu na rynku producentów mebli, szczególnie wśród największych graczy, czyli przechodzenia na produkcję bardziej ekologiczną.

 

Na maksymalnych dostępnych mocach pracuje również uruchomiona pod koniec 2020 roku linia produkcji certyfikowanych maseczek ochronnych. CIECH Pianki produkuje dziennie kilkadziesiąt tysięcy maseczek w standardzie FFP2, roczne moce instalacji to ok. 10 mln maseczek. Obecnie spółka stara się o certyfikację maseczek najwyższej klasy ochronnej – FFP3, charakteryzujących się filtracją na poziomie 99 proc. (poziom filtracji dla maseczek klasy FFP2 to 94 proc.).

 

- Zainteresowanie jest bardzo duże, według naszych szacunków uruchomiona produkcja maseczek zwiększy przychody CIECH Pianki o kilka procent – ocenia Michał Budzyński.

 

CIECH Pianki to jeden z największych producentów pianek poliuretanowych w Polsce. Spółka zatrudnia 130 pracowników, wytwarza ok. 30 tys. ton pianek rocznie i od kilku lat notuje wzrosty przychodów, m.in. dzięki przeprowadzonej optymalizacji procesów oraz inwestycjom w zaplecze magazynowo-logistyczne. W latach 2016-2018 firma zainwestowała ponad 10 mln zł, m.in. w rozbudowę magazynu bloków długich, oraz zwiększyła asortyment oferowanych pianek.

 

Zakład produkuje pianki elastyczne, a wśród jego odbiorców znajdują się najwięksi producenci mebli i materaców w kraju oraz Europie. Spółka sprzedaje także pianki używane w domu (zmywaki, gąbki kąpielowe).

 

Spółka CIECH Pianki jest częścią segmentu organicznego Grupy CIECH (produkcja pianek i środków ochrony roślin), odpowiadającego za ok. 20 proc. jej przychodów.

 

Kontakt dla mediów:

Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

 

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.

 

Od 2005 roku spółka CIECH S.A. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 2016 roku, równocześnie, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt. Rozwój Grupy wspiera inwestor strategiczny – Kulczyk Investments.

 

Jako jeden z największych polskich eksporterów, CIECH wysyła swoje towary na niemal wszystkie kontynenty. Powstają z nich artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, dlatego Grupa jest ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki – budownictwa, motoryzacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, spożywczego czy farmaceutycznego.

 

CIECH łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomicznie.

Więcej informacji o Grupie CIECH można znaleźć na stronach www.ciechgroup.com oraz www.ciechdlagospodarki.pl.

Do góry