Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

CIECH Pianki z prestiżowym certyfikatem ISCC Plus potwierdzającym zrównoważone podejście do produkcji

Spółka CIECH Pianki, producent elastycznych pianek PUR wykorzystywanych m.in. do produkcji mebli i materaców, jako pierwszy w Polsce oraz prawdopodobnie także w  Europie1, uzyskał prestiżowy certyfikat ISCC Plus (International Sustainability and Carbon Certification). Stanowi on potwierdzenie, że spółka spełnia rygorystyczne normy środowiskowe w obszarze produkcji, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczenia zastosowania surowców ropopochodnych, na rzecz komponentów ze źródeł odnawialnych oraz pochodzących z recyklingu. ISCC Plus jest uznawanym na całym świecie systemem certyfikacji w zakresie zrównoważonego rozwoju produktów i jest przyznawany po wcześniejszym przeprowadzeniu drobiazgowego audytu w firmie starającej się o takie poświadczenie. 

 

CIECH Pianki kupuje od zewnętrznych dostawców główne składniki niezbędne do produkcji pianek PUR: toluilenodiizocyjanian (TDI) oraz poliol. Są one wytwarzane z surowców ropopochodnych. Jednak najnowsze, dostępne już na rynku, rozwiązania technologiczne umożliwiają produkcję tych komponentów z większościowym udziałem surowców pochodzenia naturalnego lub wytworzonych w sposób zrównoważony. 

 

– Dostawca jednego z głównych surowców wykorzystywanych do produkcji w naszym bydgoskim zakładzie, deklaruje udział materii spełniającej zasady zrównoważonego rozwoju bio-circular2 na poziomie ponad 50 proc. – jej wielkość obliczana jest na podstawie bilansu biomasy użytej do produkcji komponentów – tłumaczy Piotr Chojnacki, szef Działu Technologii w spółce CIECH Pianki.

 

Podobne alternatywy dla surowców ropopochodnych są już wdrażane przez producentów pozostałych surowców wykorzystywanych przez CIECH Pianki. Ich zastosowanie umożliwi bydgoskiej spółce dalsze rozszerzanie oferty wyrobów powstających w sposób zrównoważony. Spółka planuje również wykorzystanie do produkcji pianek surowców z recyklingu, a także pochodzenia roślinnego.

 

CIECH Pianki to pierwszy polski producent pianek poliuretanowych, który uzyskał certyfikat ISCC Plus, potwierdzający zrównoważone podejście do produkcji, przede wszystkim w zakresie stosowanych surowców. W celu potwierdzenia zgodności z certyfikatem ISCC Plus, przeprowadzony został kompleksowy i niezależny audyt obejmujący wszystkie etapy łańcucha dostaw, procesu produkcyjnego, a także weryfikację procedur w bydgoskim zakładzie CIECH.  

 

To pierwszy krok w budowaniu naszej nowej linii produktowej. W planach mamy bowiem dalsze działania z wykorzystaniem surowców pochodzenia naturalnego oraz tych z recyklingu. W ten sposób odpowiadamy na coraz silniejsze trendy dotyczące stosowania w produkcji mebli i materaców, surowców charakteryzujących się jak największym udziałem komponentów przyjaznych środowisku naturalnemu. Certyfikat ISCC Plus jest ważnym elementem budowania silnej przewagi rynkowej, ponieważ zarówno nasi klienci, jak i końcowi konsumenci, coraz większe znaczenie przypisują wartościom związanym ze zrównoważonym rozwojem, szczególnie w obszarze ochrony środowiska oraz zasobów naturalnych – mówi Michał Budzyński, Prezes Zarządu CIECH Pianki. 

 

CIECH Pianki to jeden z największych producentów pianek poliuretanowych w Polsce. Należący do niej zakład wytwarza pianki elastyczne, a wśród jego odbiorców znajdują się najwięksi producenci mebli i materaców w kraju, a także w Europie. Spółka sprzedaje również pianki używane w domach (zmywaki czy gąbki kąpielowe). Zarówno fabryka, jak i siedziba CIECH Pianki, znajdują się w Bydgoszczy. Ta zatrudniająca ponad 120 pracowników firma dysponuje mocami produkcyjnymi na poziomie ok. 30 tys. ton pianek rocznie. Od kilku lat notuje też wzrosty przychodów, m.in. dzięki przeprowadzonej optymalizacji procesów oraz inwestycjom w zaplecze magazynowo-logistyczne. Od 2020 roku spółka produkuje również wysokiej jakości maseczki ochronne klasy FFP2 i FFP3, certyfikowane i atestowane w Polsce.

 

Kontakt dla mediów:

Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

 

Zapraszamy do obserwowania głównych mediów społecznościowych Grupy CIECH:

LinkedIn: https://pl.linkedin.com/company/ciech-sa/,

Twitter: https://twitter.com/RzecznikCIECH.

 

CIECH to międzynarodowa, grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.

 

Od 2005 roku spółka CIECH S.A. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 2016 roku, równocześnie, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt. Rozwój Grupy wspiera inwestor strategiczny – Kulczyk Investments.

 

Jako jeden z największych polskich eksporterów, CIECH wysyła swoje towary na niemal wszystkie kontynenty. Powstają z nich artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, dlatego Grupa jest ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki – budownictwa, motoryzacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, spożywczego czy farmaceutycznego.

 

CIECH łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomicznie.

 

Więcej informacji o Grupie CIECH można znaleźć na stronie www.ciechgroup.com.

 

1Wg najlepszej wiedzy Grupy CIECH.

2Obieg zamknięty, w  którym wytworzenie komponentów opiera się w większości na materiałach pochodzących z recyklingu oraz pochodzenia biologicznego.

Do góry