Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

CIECH rozpoczął kolejny etap rozbudowy mocy produkcyjnych w segmencie krzemianów

W zakładzie CIECH w Żarach trwają prace przy budowie i instalacji nowego pieca do wytapiania szklistego krzemianu sodu – surowca kluczowego w produkcji krzemionki strącanej, z której powstają m.in. energooszczędne opony i kosmetyki. Nowa inwestycja CIECH o wartości ok. 80 mln zł, zwiększy moce produkcyjne i umocni chemiczną grupę na pozycji lidera wśród dostawców krzemianów sodu w Europie. Budowa nowoczesnego, wydajnego i energooszczędnego pieca zakończy się przed końcem 2021 roku.

Aktualnie w zakładzie CIECH w Żarach (woj. lubuskie) trwają prace nad budową hali produkcyjnej oraz finalizowane są wszystkie elementy architektury i konstrukcji umożliwiające montaż instalacji technologicznej. W połowie sierpnia rozpoczęły się także prace montażowe pieca do wytopu gotowego wyrobu.

Uruchomienie nowego pieca pozwoli na wyłączenie starszych i mniej efektywnych jednostek oraz zwiększy moce produkcyjne krzemianów sodu CIECH o ponad 30 proc. (do ok. 240 tys. ton rocznie). Nowy piec charakteryzować się będzie przede wszystkim lepszymi parametrami wydajności i oszczędności paliwa, czyli gazu ziemnego, co dodatkowo pozwoli obniżyć emisję CO2 na tonę produktu o około 20 proc. w porównaniu z dotychczasową technologią. Inwestycja częściowo wykorzysta istniejącą infrastrukturę, co wpłynie na optymalizację kosztów stałych zakładu.

- Mimo wielu komplikacji i wyzwań, jakie niesie czas pandemii, inwestycja przebiega zgodnie z planem. Przewidywany termin finalizacji budowy przypada na koniec 2021 roku, tak aby produkcja z nowego pieca kontrybuowała do wyników Grupy za 2022 rok. Po pełnym uruchomieniu, inwestycja ma zwiększyć przychody biznesu krzemianowego o ok. 60 mln zł rocznie – mówi Mirosław Skowron, Członek Zarządu CIECH S.A.

Według zewnętrznych ośrodków analitycznych, rynek krzemionki strącanej w najbliższych latach  będzie rósł o ok. 7 procent rocznie. Biznes produkcji krzemianów okazał się także względnie odporny na spowolnienie gospodarcze wywołane pandemią COVID-19. W najgorszym okresie poziom produkcji krzemianów nie spadł poniżej 80 proc. mocy, a w I kwartale 2021 roku segment odnotował wzrost przychodów o 22,6 proc. w ujęciu rocznym i wzrost zysku EBITDA o 40 proc. 

- Europejski rynek charakteryzuje się wysokim obłożeniem mocy produkcyjnych krzemianów, a zdecydowana większość producentów wytwarza krzemiany sodu na własny użytek. Już dziś kontraktujemy krzemiany z nowego pieca, korzystając z bardzo dobrej reputacji CIECH na rynku europejskim – mówi Robert Janeczko, szef biznesu krzemianowego w Grupie CIECH.

Grupa CIECH, w ramach business unitu Krzemiany, produkuje krzemiany sodu i potasu (w formie stałej i płynnej). Posiada też status największego dostawcy tego surowca w Europie, gdzie krzemiany sodu w ok. 40 proc. używane są do produkcji krzemionki strącanej, z której – oprócz energooszczędnych opon – powstają również pasty do zębów, farby oraz wypełniacze do tworzyw. Krzemiany sodu stosowane są też do produkcji detergentów, papieru, zeolitów oraz w innych przemysłach. Krzemiany potasu natomiast w produkcji chemii budowlanej i spawalnictwie. Firma eksportuje również krzemiany do Azji i Ameryki Północnej.

Kontakt dla mediów:

Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.

Od 2005 roku spółka CIECH S.A. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 2016 roku, równocześnie, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt. Rozwój Grupy wspiera inwestor strategiczny – Kulczyk Investments.

Jako jeden z największych polskich eksporterów, CIECH wysyła swoje towary na niemal wszystkie kontynenty. Powstają z nich artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, dlatego Grupa jest ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki – budownictwa, motoryzacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, spożywczego czy farmaceutycznego.

CIECH łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomicznie.

Więcej informacji o Grupie CIECH można znaleźć na stronach www.ciechgroup.com oraz www.ciechdlagospodarki.pl.

Do góry