Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

CIECH rozwija biznes solny – rusza faza przygotowawcza inwestycji o wartości 100 mln euro

Zarząd CIECH S.A. zdecydował o rozpoczęciu fazy przygotowawczej budowy całkowicie nowego zakładu produkcji soli warzonej w Stassfurcie w Niemczech. Nowa fabryka miałaby być zlokalizowana obok istniejących zakładów sodowych Grupy. Ostateczna decyzja o realizacji inwestycji zostanie podjęta w ciągu kilku najbliższych kwartałów i będzie zależała m.in. od warunków rynkowych, uzyskania odpowiednich decyzji administracyjnych oraz udzielenia pomocy publicznej przez niemieckie władze. Wartość potencjalnej inwestycji wynosi ok. 100 mln euro.

Rozpoczęcie fazy przygotowawczej nastąpiło po dogłębnych analizach rynkowych i technologicznych, które były wspierane przez renomowane firmy doradcze o międzynarodowym doświadczeniu. Sporządzone ekspertyzy wstępnie potwierdziły atrakcyjność projektu.

- Jednym z elementów naszego dalszego wzrostu jest dynamiczny rozwój projektów poza sodą kalcynowaną, w tym biznesu solnego. Obecnie strategia ekspansji produktów solnych opiera się na wykorzystaniu mocy produkcyjnych zakładów w Janikowie na Kujawach. Jeżeli zapadnie ostateczna decyzja o realizacji inwestycji, w ciągu ok. 3 lat powstanie zakład zaopatrujący rynki zachodnioeuropejskie w różnorodne produkty: od soli spożywczej przez sól do zmywarek, tabletki, aż po specjalistyczną sól farmaceutyczną - mówi Maciej Tybura, Prezes Zarządu CIECH S.A.

Zgodnie z założeniami, w Stassfurcie ma powstać zakład o zdolnościach produkcyjnych na poziomie 450 tys. ton soli suchej rocznie (dla porównania zakład w Janikowie produkuje ok. 600 tys. ton soli suchej rocznie). Po uruchomieniu ma zaopatrywać rynki zachodnioeuropejskie, podczas gdy zakład w Polsce ma koncentrować się na rynkach Europy Środkowej i Skandynawii. Atutem lokalizacji w Niemczech jest dostępność własnych źródeł surowców (solanki) i bardzo dogodne położenie umożliwiające ekspansje na atrakcyjnych rynkach. Według wstępnych założeń zakład ma zatrudniać ok. 100 osób.

Rozpoczęta faza przygotowawcza obejmuje postępowania przetargowe związane z realizacją projektu, w tym na kluczową technologię, przygotowanie dokumentacji projektowej zakładu oraz uzyskanie decyzji administracyjnych.

Grupa CIECH w ostatnich latach intensywnie rozwija biznes solny, inwestując w rozwój mocy produkcyjnych i poszerzanie portfolio. Efektem tych działań było m.in. wprowadzenie do oferty tabletek solnych i przez to wejście na bardzo atrakcyjny rynek produktów do uzdatniania wody. Ponadto, obecnie realizowana jest inwestycja o wartości 30 mln zł mająca na celu wprowadzenie do oferty kolejnych produktów - soli do zmywarek i przeznaczonych dla zwierząt hodowlanych lizawek solnych. Grupa oferuje także sól spożywczą dostępną w największych sieciach handlowych dla klientów detalicznych, a od niedawna jest także dystrybutorem soli himalajskiej i morskiej.

Grupa CIECH jest obecna w Niemczech od 10 lat, po tym jak zakupione zostały zakłady Sodawerk (obecnie CIECH Soda Deutschland). Przez ten czas w Niemczech CIECH zainwestował ok. 100 mln euro, m.in. w rozbudowę mocy produkcyjnych sody kalcynowanej i oczyszczonej.

Kontakt:
Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH
miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

CIECH to międzynarodowa, profesjonalnie zarządzana grupa z polskimi korzeniami, o ugruntowanej pozycji lidera w branży chemicznej w Europie Środkowej i Wschodniej. Wytwarza produkty, z których powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie - nowoczesne wyroby o najwyższej, światowej jakości. Korzystając ze wsparcia wiarygodnego inwestora strategicznego (Kulczyk Investments) realizuje strategię globalnego rozwoju, rozszerzając sprzedaż na światowych rynkach. Łączy przy tym nowoczesne podejście do biznesu z tradycją produkcji sięgającą 1882 roku. Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciechgroup.com.

CIECH Soda Deutschland to niemiecki producent sody z siedzibą w mieście Stassfurt. Firma wytwarza sodę ciężką, sodę lekką oraz oczyszczoną (w tym sodę farmaceutyczną), a jej spółka zależna energię cieplną i elektryczną. Zakład wykorzystuje do produkcji sody własne złoża kamienia wapiennego i solanki. Grupa CIECH przejęła niemieckiego producenta w 2007 roku, ugruntowując tym samym swoją pozycję drugiego producenta sody w Europie. CIECH Soda Deutschland (dawniej Sodawerk Stassfurt) jest jedną z najstarszych firm w Saksonii-Anhalt – jej historia sięga 1882 roku.

Do góry