Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

CIECH Sarzyna mecenasem wystawy „Mikado”, nowego projektu artystycznego Igora Omuleckiego

Należąca do Grupy CIECH – jednej z największych grup chemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej – spółka CIECH Sarzyna została mecenasem wystawy „Mikado” – nowego projektu artystycznego Igora Omuleckiego. Część prac powstała przy zastosowaniu produkowanej przez CIECH Sarzyna żywicy epoksydowej EPIDIAN® DECO. Wcześniej, przez ponad dwadzieścia lat, Spółka przekazywała żywice własnej produkcji jednej z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku – Magdalenie Abakanowicz.

Prezentowana w centrum sztuki współczesnej TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie wystawa Igora Omuleckiego pod tytułem „Mikado” składa się z kilkunastu premierowych prac artysty, mieszczących się w progresywnym obszarze postfotografii. Wystawa obejmuje prezentacje fotografii, foto-obiektów oraz wirtualnych rzeźb. „Mikado” to podróż przez obrazy natury i technologii prowadzona śladami procesu tworzenia.

Część prac stanowiących obiekty fotograficzne powstała przy zastosowaniu produkowanej przez CIECH Sarzyna żywicy epoksydowej EPIDIAN® DECO, którą Spółka przekazała na potrzeby projektu wraz z utwardzaczami DECO i DECO K. Powstałe dzieła to obiekty w formie prostopadłościanów, wypełnionych żywicą, w której warstwowo zanurzone zostały fotografie.

EPIDIAN® DECO jest niskolepką, klarowną i transparentną modyfikowaną żywicą epoksydową, przeznaczoną m.in. do odlewania przedmiotów, wykonywania mebli czy dekoracji na bazie drewna oraz tworzenia transparentnych lub kolorowych kompozycji żywicznych. EPIDIAN® DECO cechuje nie tylko odporność mechaniczna i chemiczna oraz wodoszczelność, ale także ww. możliwość barwienia.

- Z wyrobów naszej Grupy - m.in. sody, soli, żywic czy pianek poliuretanowych – powstają produkty niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie. Z satysfakcją mogę podkreślić, że poruszająca sztuka również. Liczę, że między innymi dzięki takim wystawom jak ta, uda się nam zainicjować współpracę z kolejnymi artystami wykorzystującymi w swoich pracach żywice - mówi Mariya Hud, Marketing Manager biznesu Żywic w Grupie CIECH.

Wsparcie artystów wykorzystujących w swojej twórczości żywice ma w CIECH Sarzyna długą tradycję. W latach 1995-2017 Grupa CIECH przekazywała żywice epoksydowe Magdalenie Abakanowicz, jednej z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku. Rzeźbiarka bardzo ceniła otrzymywany materiał twórczy, który został ważnym elementem wielu jej prac. Jako wyraz wdzięczności za nieustające wsparcie swojej działalności artystycznej, podarowała Spółce sześć swoich prac. Można było podziwiać je na organizowanych przez Grupę CIECH wystawach – m.in. w Warszawie, Łodzi czy Rzeszowie. Więcej informacji na temat kolekcji prac artystki należących do CIECH można znaleźć również na specjalnej stronie internetowej: Opens external link in new windowhttps://ciechgroup.com/csr/abakanowicz/.

Eksperyment z formą

Otwarcie wystawy, która będzie prezentowana publiczności od 25 października do 30 grudnia br. w centrum sztuki współczesnej TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, będzie równocześnie częścią obrony doktorskiej Igora Omuleckiego, prowadzonej na Akademii Sztuki w Szczecinie.

- Cykl „Mikado” jest kolejnym etapem mojej wieloletniej praktyki fotograficznej i obserwacji procesu twórczego. Przez ostatnie 15 lat technika cyfrowej obróbki obrazu nabrała dla mnie decydującego znaczenia. W projekcie „Mikado”, poruszając się w obszarze eksperymentu z formą, skoncentrowałem się na samym procesie twórczym i medium – mówi Igor Omulecki.

Artysta ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną. Obecnie prowadzi pracownię Fotografii Kreacyjnej na wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Na jego artystyczną postawę wpłynęła łódzka scena awangardowa; był świadkiem jednych z najważniejszych wydarzeń w polskiej sztuce konceptualnej, które miały miejsce w Łodzi w latach 80. i 90. XX wieku. Od 1997 roku współpracuje z czołowymi galeriami i magazynami, zdobywając liczne nagrody w różnych konkursach. Jego dorobek zawiera kilkaset publikacji prasowych i wystaw.

Kontakt:
Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH
miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

Więcej informacji: www.ciechgroup.com, www.ciechzywice.pl 

Do góry