Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

CIECH Sarzyna przygotowuje się do podziału na dwa niezależne od siebie biznesy oraz realizacji ambitnych planów rozwojowych

CIECH Sarzyna, jedna z największych firm na Podkarpaciu, przygotowuje się do realizacji przyjętego w październiku planu podziału Spółki. W efekcie reorganizacji, powstaną dwa niezależne od siebie podmioty biznesowe – CIECH Sarzyna, produkujący środki ochrony roślin, oraz CIECH Żywice, produkujący żywice epoksydowe i poliestrowe. To efekt realizacji długofalowej strategii biznesowej właściciela Spółki, narodowego czempiona chemicznego CIECH. Zakłada ona uwolnienie pełnego potencjału wszystkich biznesów Grupy poprzez uniezależnienie ich od siebie.

 

CIECH Sarzyna produkuje i sprzedaje środki ochrony roślin oraz żywice, specjalistyczne tworzywa wykorzystywane m.in. w produkcji farb proszkowych, elementów kompozytowych (w tym dla lotnictwa i elektrowni wiatrowych), systemów posadzkowych czy elementów konstrukcyjnych w budownictwie.

 

W ostatnich latach działalność CIECH Sarzyna jest intensywnie rozwijana. Dzięki realizowanemu programowi inwestycji i zmian, Spółka jest wiodącym graczem w obszarze produkcji środków ochrony roślin i żywic na polskim rynku, z silną ekspozycją na rynki globalne. Posiada szerokie portfolio produktów, które trafiają do ponad 40 krajów świata oraz dalsze plany ambitnego rozwoju na rynkach międzynarodowych. Warto podkreślić, że CIECH Sarzyna realizuje aktualnie największy w swojej ponad 80-letniej historii plan inwestycyjny w nowe produkty.

 

W październiku br. koncern CIECH przyjął plan podziału spółki CIECH Sarzyna na dwa oddzielne podmioty biznesowe oraz formalno-prawne. To efekt realizacji długofalowej strategii biznesowej CIECH, zakładającej uniezależnienie od siebie poszczególnych biznesów Grupy i uwolnienie ich pełnego potencjału. To model sprawdzający się z dużym powodzeniem w większości najnowocześniejszych, globalnych koncernów chemicznych, do grona których firma coraz mocniej aspiruje.

 

Trzeba podkreślić, że zarówno produkcja, jak i pracownicy CIECH Sarzyna, pozostaną w dotychczasowej lokalizacji, a lokalna społeczność prawie nie odczuje tej zmiany. Szybszy rozwój firmy może być jednak pozytywnie odczuwalny dla lokalnej gospodarki.

 

- Oba biznesy prowadzone dziś przez CIECH Sarzyna diametralnie się od siebie różnią i wymagają innych sposobów zarządzania. Mają zupełnie innych klientów oraz dostawców, inną specyfikę produkcji, dystrybucji i sprzedaży, a wreszcie – potrzebują innych surowców, technologii czy specjalistów. Dlatego podział na dwa niezależne od siebie podmioty ma ułatwić funkcjonowanie obu tych biznesów, a pracownikom pozwoli skoncentrować się na ich prowadzeniu w sposób bardziej wyspecjalizowany i dopasowany do potrzeb konkretnej działalności – mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A., właściciela spółki CIECH Sarzyna.

 

Podział CIECH Sarzyna ma przyśpieszyć realizację ambitnych planów rozwojowych zlokalizowanych w powiecie leżajskim zakładów chemicznych. W obszarze produkcji żywic, CIECH realizuje program optymalizacji obecnego portfela produktów oraz selektywnego rozwoju nowych, wysokomarżowych i innowacyjnych produktów specjalistycznych z zastosowaniem w segmentach transportowym i budowlanym, a także w produkcji dóbr konsumpcyjnych. W ich skład wchodzą m.in. powłoki chemoodporne czy żywice niepalne do kolejnictwa i branży motoryzacyjnej.

 

Z kolei biznes AGRO (środki ochrony roślin) przeżywa w ostatnich latach dynamiczny rozwój dzięki inwestycjom w rozwój nowych produktów (prawie dwukrotny wzrost w ciągu ostatnich trzech lat), rozbudowie sieci dystrybucji, dobrze przyjmowanym przez klientów działaniom marketingowym, a także ekspansji zagranicznej, czego potwierdzeniem jest 3,5-krotne zwiększenie przychodów pochodzących ze sprzedaży na rynkach zagranicznych. W ostatnich latach środki ochrony roślin z CIECH Sarzyna trafiły m.in. na nowe rynki w Australii, Kanadzie, Rumunii, czyTajlandii, a Spółka zamierza kontynuować swoją ekspansję zagraniczną.

 

 

Kontakt: Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

 

CIECH Sarzyna jest jedną z kluczowych spółek Grupy CIECH i filarem jej segmentu organicznego. Specjalizuje się w produkcji środków ochrony roślin (AGRO) oraz żywic. Jest największym producentem środków ochrony roślin w Polsce, a także głównym dostawcą żywic na rynku krajowym. Pełen asortyment wyrobów Spółki obejmuje ponad 1000 pozycji i ich pochodnych. Do najbardziej znanych znaków handlowych należą marki z segmentu AGRO: CHWASTOX, AGROSAR 360SL oraz ZIEMOVIT, a także Żywice spod marki Epidian. Firma, poza kluczowymi krajami europejskimi, obsługuje także rynki w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Afryce i Australii. Jej produkty trafiają do ponad 40 krajów całego świata.


CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach europejskich i globalnych oraz ze stabilnym inwestorem strategicznym (Kulczyk Investments). Firma eksportuje swoje produkty do ponad 100 krajów całego świata, m.in. sodę kalcynowaną, sodę oczyszczoną, sól, środki ochrony roślin, żywice epoksydowe i poliestrowe, pianki poliuretanowe oraz krzemiany i opakowania szklane. CIECH wytwarza produkty o najwyższej, światowej jakości, z których powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie. Łączy przy tym nowoczesne podejście do biznesu z tradycją produkcji sięgającą 1882 roku. Od 2005 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz, od 2016 roku, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt. Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciechgroup.com.

Do góry