Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

CIECH Sarzyna wdraża innowacyjną technologię wykorzystującą membrany silikonowe w procesie infuzji próżniowej

CIECH Sarzyna poszerza swoją ofertę w segmencie tworzyw o innowacyjną technologię wykorzystującą membrany silikonowe w procesie infuzji próżniowej. Wykonana z silikonu membrana wielokrotnego użytku pozwala na zastąpienie jednorazowej foli infuzyjnej oraz szeregu innych materiałów. Takie rozwiązanie ułatwia i przyspiesza proces produkcji kompozytów metodą infuzji, będącą najtańszą metodą produkcji wśród wszystkich technologii form zamkniętych.

Należąca do międzynarodowej grupy chemicznej CIECH spółka CIECH Sarzyna jest głównym krajowym producentem żywic, obecnym na rynkach europejskich. Firma – wspólnie z brytyjskim przedsiębiorstwem Alan Harper Composites Ltd, specjalizującym się w procesach formowania zamkniętego – przedstawiła na targach Kompozyt Expo 2017 innowacyjną technologię wykorzystującą membrany silikonowe w procesie infuzji próżniowej.

Jako Grupa, widzimy duży potencjał w rozwijaniu biznesu żywic w CIECH Sarzyna. Chcąc poprawić jego zyskowność, musieliśmy wytyczyć kierunki rozwoju produktowego. Stawiamy m.in. na silną specjalizację, realizując program optymalizacji obecnego portfela produktów oraz selektywnego rozwoju nowych, wysokomarżowych produktów specjalistycznych z zastosowaniem w branży transportowej, budowlanej oraz przy produkcji dóbr konsumpcyjnych – mówi Marcin Ślęzak, Szef Business Unit „Żywice” Grupy CIECH oraz Członek Zarządu CIECH Sarzyna.

Infuzja próżniowa to zaawansowana technologia wykorzystywana w produkcji kompozytów. Umożliwia ona wytwarzanie bardzo precyzyjnych i wytrzymałych kompozytów wykorzystywanych do budowy elementów konstrukcyjnych m.in. samolotów, jachtów, śmigieł wiatraków, czy samochodów.

Technologia membran silikonowych polega na zastąpieniu często jednorazowej foli infuzyjnej oraz szeregu innych materiałów, jedną wykonaną z silikonu membraną wielokrotnego użytku, dedykowaną do danej formy. W efekcie, membrany silikonowe ułatwiają i przyspieszają proces produkcji kompozytów metodą infuzji, która jest najtańszą metodą produkcji wśród wszystkich technologii form zamkniętych. Co ważne, technologia zaprezentowana przez CIECH Sarzyna zapewnia jednocześnie wszystkie korzyści płynące z technologii infuzji próżniowej.

Do najważniejszych zalet technologii wykorzystującej membrany silikonowe w procesie infuzji próżniowej należy zaliczyć przede wszystkim przyspieszenie produkcji oraz nawet trzykrotną redukcję coraz wyższych kosztów pracy. Technologia ta wymaga stosunkowo niedużego wkładu inwestycyjnego oraz niewielkiej modyfikacji form, zapewniając równocześnie uniezależnienie się od wykwalifikowanej kadry, której brakuje na rynku pracy.

Warto podkreślić, że jednej membrany silikonowej można użyć nawet do 500 odformowań. Przy stosunkowo niskim koszcie inwestycyjnym, zwrot z inwestycji pojawi się na poziomie od 2 do 20 odformowań, zależnie od aktualnych kosztów pracy, wielkości i skomplikowania formy. Dodatkowo, technologia membran silikonowych, w porównaniu z ręcznym laminowaniem, przyspiesza produkcję nawet  3-krotnie, a w porównaniu z infuzją „foliową” 2-krotnie – mówi Eryk Ciężyński, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego w CIECH R&D.

Kontakt:
Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH
miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

CIECH to międzynarodowa, profesjonalnie zarządzana grupa z polskimi korzeniami, o ugruntowanej pozycji lidera w branży chemicznej w Europie Środkowej i Wschodniej. Wytwarza produkty, z których powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie - nowoczesne wyroby o najwyższej, światowej jakości. Korzystając ze wsparcia wiarygodnego inwestora strategicznego (Kulczyk Investments) realizuje strategię globalnego rozwoju, rozszerzając sprzedaż na światowych rynkach. Łączy przy tym nowoczesne podejście do biznesu z tradycją produkcji sięgającą 1882 roku. Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciechgroup.com.

CIECH Sarzyna jest jedną z kluczowych spółek Grupy CIECH i filarem jej segmentu organicznego. W 2017 roku obchodzi swoje 80-lecie. CIECH Sarzyna specjalizuje się w produkcji środków ochrony roślin (AGRO) oraz żywic. Pełen asortyment wyrobów obejmuje ponad 1000 pozycji i ich pochodnych. Do najbardziej znanych znaków handlowych należą marki z segmentu AGRO: Chwastox, Agrosar 360SL oraz ZIEMOVIT. Firma, poza europejskimi, obsługuje także rynki w Azji i Australii.

Do góry