Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

CIECH Ventures w gronie inwestorów innowacyjnego start-upu DePoly stosującego technologię recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych

Spółka CIECH Ventures została inwestorem deep techowego start-upu DePoly, który opracował i stosuje unikalną technologię recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych przy pomocy skalowalnego, zaawansowanego rozwiązania, zmniejszającego ślad węglowy oraz tworzącego ekonomiczną wartość dodaną. Inwestycja w DePoly wpisuje się w jeden z obszarów aktywności CIECH Ventures, czyli gospodarowania odpadami zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego. CIECH Ventures to spółka działająca w formule otwartych innowacji, inicjująca współpracę Grupy CIECH ze start-upami rozwijającymi technologie z obszaru chemii, zrównoważonego przemysłu i rolnictwa. 

 

DePoly zamknęło niedawno rundę inwestycyjną z BASF Venture Capital i Wingman Ventures jako tzw. wiodącymi inwestorami, przy udziale m.in. CIECH Ventures, Beiersdorf, Infinity Recycling, Angel Invest oraz kilku innych inwestorów. Jej wartość to w przybliżeniu 12,6 mln euro. Inwestycja jest kluczowym kamieniem milowym dla DePoly i pozwoli na dalsze skalowanie technologii – firma pracuje nad budową nowego zakładu demonstracyjnego o zdolności produkcyjnej 500 ton rocznie (obecnie DePoly dysponuje instalacją o wydajności 50 ton rocznie).

 

Każdego roku produkuje się średnio ponad 400 milionów ton tworzyw sztucznych, z których mniej niż 10 proc. poddaje się recyklingowi, a większość trafia do spalarni lub na wysypiska śmieci na całym świecie. Tworzywa sztuczne, takie jak politereftalan etylenu (PET), znajdują się w wielu przedmiotach codziennego użytku,  jak np. odzież, opakowania i sprzęt outdoorowy. Wysokie koszty oraz trudności związane z sortowaniem, rozdzielaniem, a także czyszczeniem tworzyw sztucznych, w połączeniu z brakiem rozwiązań na skalę globalną, oznaczają, że tylko tworzywa sztuczne, które są czyste i o prostych składach (bez mieszanek z innymi materiałami), są poddawane recyklingowi.

 

Start-up DePoly opracował unikalną technologię recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych, polegającą na ich przetwarzaniu w surowce składowe do ponownego wykorzystania, przy zachowaniu ich wysokiej jakości. Obecnie DePoly przetwarza tworzywa sztuczne PET i tekstylia poliestrowe — pierwotnie wytwarzane z surowców kopalnych — z powrotem w ich główne komponenty chemiczne.  

 

Wyjątkowość technologii recyklingu chemicznego — opracowanej przez DePoly — polega na tym, że jest stosowana w temperaturze pokojowej i pod standardowym ciśnieniem, a także nie wymaga wstępnego mycia, sortowania, topnienia ani oddzielania innych tworzyw sztucznych lub materiałów, w przeciwieństwie do większości innych dostępnych rozwiązań. Innowacja radzi sobie ze strumieniami PET i poliestru, które zwykle są odrzucane przez system recyklingu, np. mieszane tworzywa sztuczne,  różnokolorowe czy zabrudzone.

 

– W Grupie CIECH szukamy rozwiązań wspierających ideę zrównoważonego przemysłu. Technologia opracowana przez DePoly może być przełomem w rozwiązywaniu światowego problemu gospodarki odpadami z tworzyw sztucznych, a jednocześnie przyczynić się do zmniejszenia zależności od surowców kopalnych. Przez wiele lat recyklingowi tworzyw sztucznych nie poświęcano wystarczającej uwagi. I wszyscy płacimy za to cenę – nie tylko ludzie i środowisko, ale także gospodarki i przedsiębiorstwa na całym świecie. Jako część nowoczesnej grupy chemicznej wierzymy, że rozwiązania oparte na technologiach recyklingu chemicznego będą w przyszłości jednym z filarów przemysłu o obiegu zamkniętym. Wierzymy w chemię i jej potencjał, aby uczynić świat lepszym miejscem – mówi Szymon Smyk, Prezes Zarządu CIECH Ventures i Dyrektor ds. Rozwoju Korporacyjnego i Nowych Przedsięwzięć w Grupie CIECH.

 

Tworzywa sztuczne są częścią naszego życia i egzystencjalnym dylematem, przed którym stoimy wszyscy. Rynek tworzyw sztucznych również nie zwalnia, ponieważ obecnie rośnie w tempie 5% rocznie i szacuje się, że jest wart ponad 500 miliardów dolarów. Uważamy, że aby skutecznie rozwiązać ten problem, potrzebne jest proste, skalowalne rozwiązanie, które poradzi sobie z trudnymi strumieniami tworzyw sztucznych. Poprzez recykling takich tworzyw sztucznych, które w przeciwnym razie byłyby wysyłane do spalarni lub składowane na wysypiskach, DePoly dąży do wyeliminowania odpadów z tworzyw sztucznych i stworzenia zrównoważonego źródła chemikaliów poprzez przekierowanie tych odpadów z naszego środowiska przy jednoczesnym obniżeniu śladu węglowego nawet o 65%. Otrzymywane komponenty odpowiadają ich odpowiednikom opartym na źródłach kopalnych, co oznacza, że klienci nie muszą już wybierać między jakością PET, a zrównoważonym rozwojem – mówi Samantha Anderson, CEO i współzałożycielka DePoly.

 

CIECH Ventures jest częścią Grupy CIECH, nowoczesnego holdingu chemicznego i jednego z branżowych liderów w Europie Środkowo-Wschodniej. Stanowi innowacyjną platformę inicjującą współpracę pomiędzy Grupą CIECH a start-upami rozwijającymi technologie z zakresu chemii, zrównoważonego przemysłu i rolnictwa, w formie partnerstw, pilotaży czy bezpośrednich inwestycji. CIECH Ventures jest szczególnie zainteresowany rozwiązaniami, które mogą wzmocnić istniejące biznesy Grupy, a także technologiami, które mogą przyczynić się do uruchomienia zupełnie nowych przedsięwzięć biznesowych. Więcej informacji na www.ciech.ventures.

 

DePoly SA - firma z siedzibą w Szwajcarii, założona w 2020 roku przez trzech współzałożycieli – Samanthę Anderson (CEO), Bardiyę Valizadeha (CTO) i Christophera Irelanda (CSO) w celu opracowania innowacyjnego rozwiązania dotyczącego globalnych problemów z tworzywami sztucznymi. Opracowana przez spółkę technologia recyklingu chemicznego przetwarza pokonsumenckie i poprzemysłowe strumienie odpadów z tworzyw sztucznych w ich komponenty składowe, w unikalny sposób radząc sobie z brudnymi i zmieszanymi tworzywami sztucznymi, tkaninami i włóknami, jednocześnie odzyskując inne materiały. Firma DePoly stworzyła zrównoważone źródło chemikaliów, które do tej pory produkowane były ze źródeł kopalnych, tworząc gospodarkę o obiegu zamkniętym dla tworzyw sztucznych. Więcej na stronie www.depoly.co oraz na kanałach LinkedIn, Twitter, Facebook, oraz Instagram. 

 

Kontakt dla mediów:

Rzeczniczka Prasowa Grupy CIECH

Żaneta Przybylska zaneta.przybylska@ciechgroup.com

+48 511 809 281


Biuro prasowe DePoly: 

Bilal Mahmood b.mahmood@stockwoodstrategy.com

 +44 (0) 771 400 7257

 

Zapraszamy do obserwowania mediów społecznościowych Grupy CIECH:

LinkedIn: https://pl.linkedin.com/company/ciech-sa/

Twitter: https://twitter.com/RzecznikCIECH

 

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.

 

Od 2005 roku spółka CIECH S.A. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 2016 roku, równocześnie, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt. Rozwój Grupy wspiera inwestor strategiczny – Kulczyk Investments.

 

Jako jeden z największych polskich eksporterów, CIECH wysyła swoje towary na niemal wszystkie kontynenty. Powstają z nich artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, dlatego Grupa jest ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki – budownictwa, motoryzacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, spożywczego czy farmaceutycznego.

 

CIECH łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomicznie.

 

Więcej informacji o Grupie CIECH można znaleźć na stronach www.ciechgroup.com.

Do góry