Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

CIECH Ventures w gronie inwestorów innowacyjnego start-upu Ecobean

Spółka CIECH Ventures została inwestorem start-upu Ecobean, który opracował chronioną technologię przetwarzania odpadów z kawy na zrównoważone surowce i specjalistyczne substancje chemiczne przy pomocy skalowalnego, zaawansowanego technologicznie rozwiązania, zmniejszającego ślad węglowy i tworzącego ekonomiczną wartość dodaną. Marnowane obecnie odpady kawy są źródłem wielu cennych substancji. Inwestycja w Ecobean wpisuje się w jeden z obszarów aktywności CIECH Ventures, czyli zagospodarowanie odpadów zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego.

 

Ecobean zamknął niedawno rundę inwestycyjną z EIT InnoEnergy, CofounderZone, CIECH Ventures i Aniołami Biznesu z COBIN Angels. Inwestycja, która jest kluczowym kamieniem milowym na drodze firmy do budowy Centrum Technologii Ecobean, przyczyni się do wzmocnienia zespołu oraz utoruje drogę do dalszej globalnej ekspansji.

 

Średnio, każdego dnia w Europie składuje się ok. 9 000 ton fusów po kawie. Start-up Ecobean opracował opatentowaną technologię przetwarzania kawowego odpadu na zrównoważone materiały - olej kawowy, antyoksydanty, kwas mlekowy, dodatki białkowe i ligninę kawową. Są one bezpośrednimi alternatywami produktów szeroko stosowanych obecnie przez różne gałęzie przemysłu: spożywczego, kosmetycznego, przetwórczego i farmaceutycznego. Co równie istotne - rozwiązanie Ecobean znacząco obniża ślad węglowy przemysłu kawowego.

 

Ecobean, jako start-up realizujący założenia gospodarki obiegu zamkniętego, ściśle współpracuje z liderami rynku jak np. AmRest – operatora takich marek jak Starbucks w Europie Środkowej oraz innych wielomarkowych restauracji w Europie. W ramach tej współpracy Ecobean jest odpowiedzialny za zbiórkę zużytych fusów po kawie, jak również za rozwój aplikacji dostosowanych do potrzeb klienta. Spółka wykorzystuje również swoje silne partnerstwo i współpracę z Politechniką Warszawską, która wspiera Ecobean od momentu jego powstania w 2018 roku i jest jego udziałowcem poprzez swoją spółkę zależną – Instytut Badań Stosowanych.

 

- Ecobean działa w sektorze, który jest szczególnie interesujący dla Grupy CIECH. Zrównoważone surowce i zielone chemikalia będą miały w przyszłości istotne znaczenie i wpisują się w naszą strategię rozwoju. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do rozwoju jednej z najbardziej perspektywicznych technologii w tej dziedzinie - mówi Szymon Smyk, Dyrektor ds. Rozwoju Korporacyjnego i Nowych Przedsięwzięć w Grupie CIECH.

 

- Jesteśmy najbardziej zaawansowaną technologicznie firmą w sektorze, ze sprawdzonym rozwiązaniem logistycznym do pełnego przetwarzania zużytych fusów kawowych i przekształcania ich w materiały potrzebne różnym branżom. Ostatnia runda i nawiązane partnerstwa to kluczowy kamień milowy w rozwoju spółki. Naszym celem pozostaje otwarcie kilku gigarafinerii do 2025 roku - mówi Marcin Koziorowski, prezes zarządu Ecobean.

 

CIECH Ventures odpowiada za inicjowanie współpracy Grupy CIECH ze start-upami. Aktywność CIECH Ventures uzupełnia działania profesjonalnego zespołu R&D działającego w ramach Grupy. Spółka poszukuje start-upów technologicznych z całej Europy działających na styku trzech obszarów: technologii chemicznych, zrównoważonego przemysłu i rolnictwa, aby nawiązywać z nimi współpracę w formie partnerstw, pilotaży czy bezpośrednich inwestycji.

 

CofounderZone to polski fundusz VC, angażujący się kapitałowo w projekty na wczesnym etapie rozwoju, w koinwestycji z Aniołami Biznesu. Integruje środowisko inwestorów prywatnych z założycielami start-upów, tak aby wspierać dalszy rozwój spółek portfelowych zarówno poprzez środki finansowe, jak i pomoc w wymianie doświadczeń oraz realizowanie efektów synergii.

 

EIT InnoEnergy jest uznawany za jednego z największych i najbardziej aktywnych inwestorów w dziedzinie technologii dla ochrony klimatu i zrównoważonej energii. Firma wspiera innowacje w wielu obszarach, w tym magazynowania energii, transportu i mobilności, odnawialnych źródeł energii oraz zrównoważonych budynków i miast - wykorzystując swój zaufany ekosystem, na który składa się ponad 1200 partnerów i 29 udziałowców. Ponad 180 firm z portfela InnoEnergy jest na dobrej drodze do wygenerowania 72,8 miliarda EUR przychodu, przyczyniając się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 1,1 gigaton dwutlenku węgla rocznie.

 

Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej to firma w pełni należąca do Politechniki Warszawskiej, której celem jest wsparcie nauki i naukowców poprzez efektywny transfer technologii. Ponadto celem Instytutu jest wzmocnienie konkurencyjności i efektywności Politechniki Warszawskiej poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.

 

COBIN Angels to uruchomiony w roku 2015 w Warszawie klub inwestorów indywidualnych (aniołów biznesu). Angażuje się w rozwój firm o wysokim potencjale wzrostu ze szczególnym uwzględnieniem projektów z sektora technologicznego. Łączy start-upy z prywatnymi inwestorami, oferując założycielom możliwość pozyskania finansowania, a członkom klubu efektywny i wygodny sposób na inwestowanie.

 

Kontakt dla mediów:

Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86

 

Zapraszamy do obserwowania mediów społecznościowych Grupy CIECH:

LinkedIn: https://pl.linkedin.com/company/ciech-sa/

Twitter: https://twitter.com/RzecznikCIECH

 

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.

 

Od 2005 roku spółka CIECH S.A. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 2016 roku, równocześnie, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt. Rozwój Grupy wspiera inwestor strategiczny – Kulczyk Investments.

 

Jako jeden z największych polskich eksporterów, CIECH wysyła swoje towary na niemal wszystkie kontynenty. Powstają z nich artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, dlatego Grupa jest ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki – budownictwa, motoryzacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, spożywczego czy farmaceutycznego.

 

CIECH łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomicznie.

 

Więcej informacji o Grupie CIECH można znaleźć na stronach www.ciechgroup.com.

Do góry