Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

CIECH Ventures w gronie inwestorów MagREEsource, francuskiego startupu zajmującego recyklingiem metali rzadkich i produkcją magnesów trwałych

Spółka CIECH Ventures, działająca na rynku start-upów technologicznych, została jednym z inwestorów spółki MagREEsource, która opracowała przełomowe rozwiązanie w zakresie recyklingu i produkcji magnesów trwałych opartych na metalach ziem rzadkich, komponentów niezbędnych m.in. w elektromobilności czy energetyce wiatrowej. Powstały w 2020 roku start-up chce wykorzystać pozyskane środki na budowę zakładu pilotażowego recyklingu i produkcji magnesów trwałych. 

 

Obecnie europejski przemysł jest w ogromnej mierze uzależniony od dostaw metali ziem rzadkich z Chin. W związku z ambitnym planem Unii Europejskiej zakładającym budowę zrównoważonej i niskoemisyjnej gospodarki, z wykorzystaniem elektromobilności i odnawialnych źródeł energii, popyt na magnesy trwałe zawierające te pierwiastki najprawdopodobniej znacząco wzrośnie. 

 

Rozwiązanie MagREEsource to innowacyjna i czysta technologia recyklingu zużytych magnesów z wykorzystaniem wodoru. Generuje ona znacznie niższy ślad węglowy niż kopalne wydobycie surowców. Technologia jest wynikiem 25 lat badań w ośrodku naukowym CNRS w Grenoble i łączy w sobie wiedzę z obszaru materiałoznawstwa i metalurgii.

 

Oprócz CIECH Ventures w gronie inwestorów znaleźli się: Finindus (belgijski fundusz VC założony przez ArcelorMittal, największego producenta stali na świecie, i Region Flamandzki), Tangent Line (polski fundusz VC działający w ramach programu PFR Otwarte Innowacje), EIT RawMaterials oraz aniołowie biznesu z Francji zrzeszeni w ramach organizacji BADGE i Grenoble Angels.  

 

Celem spółki CIECH Ventures jest monitorowanie rynku start-upów technologicznych, a także inicjowanie współpracy Grupy z najbardziej obiecującymi firmami (w formie inwestycji, partnerstw biznesowych czy pilotaży), rozwijającymi technologie związane z chemią, zrównoważonym przemysłem i rolnictwem. Dzięki wsparciu CIECH, młode, innowacyjne spółki poszukujące kapitału i możliwości rozwoju, mogą urzeczywistnić swoje unikalne pomysły w ramach współpracy z nowoczesnym koncernem chemicznym, działającym w skali globalnej. Działania CIECH Ventures mają na celu zwiększanie efektywności i konkurencyjności istniejących biznesów Grupy, redukcję jej wpływu na środowisko, a także poszukiwanie ciekawych nisz rynkowych i nowych kierunków rozwoju dla CIECH. Aktywność spółki CIECH Ventures doskonale uzupełnia działania profesjonalnego zespołu R&D funkcjonującego w ramach Grupy, odpowiedzialnego m.in. za innowacyjne technologie wdrażane w biznesie sodowym.

 

Kontakt dla mediów:

Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH 

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86

 

Zapraszamy do obserwowania mediów społecznościowych Grupy CIECH:

LinkedIn: https://pl.linkedin.com/company/ciech-sa/

Twitter: https://twitter.com/RzecznikCIECH

 

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.

 

Od 2005 roku spółka CIECH S.A. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 2016 roku, równocześnie, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt. Rozwój Grupy wspiera inwestor strategiczny – Kulczyk Investments.

 

Jako jeden z największych polskich eksporterów, CIECH wysyła swoje towary na niemal wszystkie kontynenty. Powstają z nich artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, dlatego Grupa jest ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki – budownictwa, motoryzacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, spożywczego czy farmaceutycznego.

 

CIECH łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomicznie.

 

Więcej informacji o Grupie CIECH można znaleźć na stronach www.ciechgroup.com.

Do góry