Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

CIECH Vitrosilicon podzielił się na dwa niezależne od siebie biznesy, działające w strukturze Grupy CIECH

CIECH Vitrosilicon S.A., lubuska spółka należąca do koncernu chemicznego CIECH, podzieliła się na dwa osobne podmioty – CIECH Vitrosilcon, odpowiedzialny za produkcję krzemianów, oraz CIECH Vitro, odpowiedzialny za wytwarzanie opakowań szklanych. Oba biznesy będą nadal funkcjonować w strukturach Grupy CIECH. Podział jest procesem o charakterze księgowo-organizacyjnym, który nie wpłynie na warunki zatrudnienia pracowników obu nowych spółek. Jest to jednocześnie efekt realizacji długofalowej strategii biznesowej CIECH, która zakłada uwolnienie pełnego potencjału wszystkich biznesów Grupy poprzez uniezależnienie ich od siebie. Model ten sprawdza się z dużym powodzeniem w większości nowoczesnych, globalnych koncernów chemicznych.

 

Obecnie w ramach CIECH Vitrosilicon funkcjonują dwa odrębne biznesy, działające na zupełnie innych rynkach, posiadające innych klientów oraz różne procesy produkcji i łańcuchy dostaw. Dzięki wprowadzonym zmianom będą funkcjonować jako niezależne od siebie spółki - jedna produkująca krzemiany, a druga opakowania szklane - co pozwoli im na większą elastyczność w dostosowaniu się do potrzeb klientów i rynków. Wpłynie to pozytywnie na ich konkurencyjność i możliwości rozwoju w kolejnych latach.

 

- Zmiany mają przede wszystkim charakter organizacyjny i nie wiążą się z utrudnieniami dla pracowników - część z nich zostanie przypisana do biznesu krzemianowego, a pozostała część do opakowaniowego. Również produkcja pozostanie w dotychczasowej lokalizacji, w związku z czym lokalna społeczność prawie nie odczuje tej zmiany. Wierzymy natomiast, że lepsze możliwości rozwoju obu biznesów przyniosą w kolejnych latach wymierne korzyści gospodarcze dla regionu – wyjaśnia Zenon Kozak, Prezes Zarządu CIECH Vitrosilicon.

 

Przygotowania rozpoczęły się od wydzielania tzw. zorganizowanych części przedsiębiorstwa, co jest pierwszym etapem podziału spółki na dwa odrębne podmioty. Jest to rodzaj inwentaryzacji składników materialnych i niematerialnych, które następnie zostaną przypisane do nowo utworzonych spółek.

 

W docelowym modelu organizacyjnym CIECH każdy biznes Grupy zostanie wydzielony w ramach niezależnych od siebie spółek, z których każda będzie w pełni odpowiedzialna za m.in. prowadzenie procesu zakupów surowców, produkcję, obsługę klientów czy sprzedaż. Cały proces ma być przeprowadzony we wszystkich spółkach produkcyjnych CIECH do końca 2022 roku.

 

CIECH Vitrosilicon posiada obecnie dwa zakłady produkcyjne – w Żarach i Iłowej. Krzemiany sodu i potasu produkowane są w obu zakładach, natomiast opakowania szklane – w Iłowej. W 2016 roku w spółce uruchomiony został jeden z najnowocześniejszych pieców do wypalania krzemianów w Europie, dzięki któremu zwiększona została wydajność produkcji. Kolejna inwestycja w 2018 roku zwiększyła moce produkcyjne o 20 proc. W styczniu 2021 roku Grupa CIECH poinformowała o kolejnej dużej inwestycji w biznesie krzemianów – budowie nowego pieca za 80 mln zł w zakładzie w Żarach.

 

Obecnie CIECH Vitrosilicon jest największym dostawcą krzemianów sodu w Europie – zaopatruje w ten surowiec m.in. wielkie globalne koncerny, które po dalszej obróbce wykorzystują go do produkcji nowoczesnych, energooszczędnych opon czy kosmetyków. Krzemiany sodu znajdują także zastosowanie w produkcji chemii budowlanej, farb i tynków, płytek ceramicznych, a także w produkcji nawozów – krzem jest ważnym suplementem stymulującym wzrost roślin uprawnych.

 

Z kolei w biznesie opakowań szklanych CIECH Vitrosilicon ma wiodącą pozycję na polskim rynku w segmencie lampionów do zniczy, a także nowoczesnych i praktycznych słojów typu Comfort.

 

Spółka była wyróżniana m.in. w rankingu najbardziej dynamicznie rozwijających się spółek średniej wielkości „Gazele Biznesu”, organizowanym przez dziennik „Puls Biznesu”.

 

Kontakt:

Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

 

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.


Od 2005 roku spółka CIECH S.A. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 2016 roku, równocześnie, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt. Rozwój Grupy wspiera inwestor strategiczny – Kulczyk Investments.


Jako jeden z największych polskich eksporterów, CIECH wysyła swoje towary na niemal wszystkie kontynenty. Powstają z nich artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, dlatego Grupa jest ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki – budownictwa, motoryzacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, spożywczego czy farmaceutycznego.


CIECH łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomicznie.


Więcej informacji o Grupie CIECH można znaleźć na stronach www.ciechgroup.com oraz www.ciechdlagospodarki.pl.


CIECH Vitrosilicon to największy dostawca krzemianów sodu w Europie. Surowiec ten wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji krzemionki strącanej, stosowanej w szybko rosnącym przemyśle oponiarskim, a także do produkcji papieru czy detergentów. Spółka jest również liderem polskiego rynku opakowań szklanych (zakłady są m.in. jedynym w Polsce producentem słoi typu Comfort) oraz lampionów. CIECH Vitrosilicon zatrudnia ok. 300 pracowników i posiada dwa zakłady produkcyjne: w Iłowej, gdzie mieści się siedziba Zarządu firmy i produkowane są opakowania szklane i szkło wodne, oraz w Żarach, gdzie wytwarza się szkliste krzemiany sodu i potasu.

Do góry