Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

Europejski Kongres Gospodarczy 2020: CIECH zaapelował o utrzymanie konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw energochłonnych w okresie zielonej transformacji

Przedstawiciele Grupy CIECH wzięli aktywny udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym – największym spotkaniu gospodarczym w Europie Centralnej. Członkowie Zarządu CIECH S.A., występując jako przedstawiciele biznesu, zaapelowali do europejskich decydentów o wsparcie przemysłu energochłonnego w czasach zielonej transformacji i wprowadzenie mechanizmów utrzymujących jego globalną konkurencyjność.

„Zielony Ład i sprawiedliwa transformacja” były tematami ciekawej dyskusji, w której podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego wzięli udział Frans Timmermans - Wiceprzewodniczący Wykonawczy Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu, Jadwiga Emilewicz – Wicepremier RP i Minister Rozwoju, Michał Kurtyka - Minister Klimatu, Dawid Jakubowicz - Prezes Zarządu CIECH S.A., Jakub Chełstowski - Marszałek Województwa Śląskiego, Mirosław Proppé - Prezes Fundacji WWF Polska oraz Grzegorz Tobiszowski - Poseł do Parlamentu Europejskiego. Moderatorem panelu był Jerzy Buzek, Prezes Rady Ministrów RP w latach 1997-2001 oraz Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012.

Prezes Zarządu CIECH S.A. podniósł w rozmowie wątek konkurencyjności europejskiego biznesu w okresie zielonej transformacji. Podkreślił, że branże energochłonne, dla których zmiana w kierunku niższej emisyjności będzie najbardziej dotkliwa, to setki tysięcy miejsc pracy i miliardy wartości dodanej do PKB, więc utrzymanie ich konkurencyjności w czasie wdrażania „Zielonego Ładu” to kluczowe wyzwanie dla europejskiej gospodarki.

- Widzimy asymetrię w celach klimatycznych Europy i krajów poza naszym kontynentem i jasne jest, że muszą zostać wprowadzone mechanizmy wspierające przedsiębiorców, które wyrównają konkurencyjność wobec producentów działających poza Europą. Myślę tutaj m.in. o mechanizmie Carbon Adjustment Mechanism, ale także o wsparciu wydatków inwestycyjnych, które firmy będą musiały ponieść w kolejnych latach w związku z realizacją celów Green Dealu – mówił Prezes Zarządu CIECH S.A.

Dawid Jakubowicz dodał także, że w długim okresie wydatki firm na realizację celów klimatycznych zostaną docenione przez konsumentów, bo ich preferencje już bazują w części na danych o śladzie węglowym przy produkcji towarów, a trend ten będzie się nasilał w rozwiniętych gospodarkach.

Z kolei Miroslaw Skowron, Członek Zarządu CIECH S.A., był jednym z ekspertów zaproszonych do udziału w panelu dyskusyjnym „Green Deal – analiza i praktyka”, zorganizowanym drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jego uczestnikami byli również: Beata Białowąs - Członek Zarządu woj. śląskiego, Maciej Chorowski - Prezes NFOŚiGW, Agnieszka Gajewska –partner w PwC, Adam Hirny - Dyrektor Biura ds. Międzynarodowych Instytucji Finansowych w Banku BNP Paribas, Grzegorz Nalezyty - Prezes Zarządu Siemens Energy w Polsce, Bartłomiej Pawlak - Wiceprezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, Jacek Siwiński - Prezes Zarządu VELUX Polska, Paweł Szypulski - Dyrektor Programowy Greenpeace Polska oraz Anne-Louise Thon - współzałożycielka SDG Invest.

Członek Zarządu CIECH S.A. przyznał, że w przypadku CIECH dążenie do zeroemisyjności wymaga ogromnych, miliardowych, nakładów. Dlatego europejskiemu przemysłowi energochłonnemu trudno będzie w tym okresie wytrzymać konkurencję koncernów spoza Unii Europejskiej, które nie ponoszą kosztów CO2, mając taki sam produkt.

- Zielony Ład jest szansą dla rozwoju naszego kraju, dla rozwoju nowych inicjatyw, nowych przedsiębiorstw, na zalezienie nowych miejsc pracy. Z drugiej strony jednak pewne obawy budzi to, w jaki sposób będzie ten plan realizowany - ocenił Mirosław Skowron.

Retransmisje obu dyskusji można obejrzeć na stronie https://www.eecpoland.eu/pl.

Grupa CIECH była partnerem tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Kontakt:

Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach europejskich i globalnych oraz ze stabilnym inwestorem strategicznym (Kulczyk Investments). Firma eksportuje swoje produkty do ponad 100 krajów całego świata, m.in. sodę kalcynowaną, sodę oczyszczoną, sól, środki ochrony roślin, żywice epoksydowe i poliestrowe, pianki poliuretanowe oraz krzemiany i opakowania szklane. CIECH wytwarza produkty o najwyższej, światowej jakości, z których powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie. Łączy przy tym nowoczesne podejście do biznesu z tradycją produkcji sięgającą 1882 roku. Od 2005 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz, od 2016 roku, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciechgroup.com.

Do góry