Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

Grupa CIECH dostarcza sodę do nowej huty szkła Euroglas w Ujeździe, Polska coraz większym producentem szkła

W maju firma Euroglas oficjalnie uruchomiła w Ujeździe nową linię do produkcji szkła płaskiego float. Zakończenie inwestycji oznacza znaczne zwiększenie rocznej produkcji tej fabryki, a co za tym idzie - adekwatny wzrost dostaw sody kalcynowanej z zakładów CIECH w Inowrocławiu i Janikowie. Grupa CIECH - drugi producent sody w Europie - obsługuje producentów szkła płaskiego i opakowaniowego w Polsce, dostarczając im sodę kalcynowaną, która - obok bardzo czystego piasku - jest strategicznym surowcem potrzebnym do produkcji wysokiej jakości szkła. W latach 2019-2020 moce zlokalizowanych w Polsce fabryk szkła płaskiego wzrosną o ok. 45 proc. wobec 2018 roku, dzięki czemu nasz kraj będzie liderem pod względem nowych inwestycji w tej branży.

Połowa używanej sody kalcynowanej na świecie jest wykorzystywana jako surowiec do produkcji szkła. W Polsce rocznie produkuje się ok. 2,9 mln ton szkła1 , z czego 50 proc. to szkło płaskie, a 50 proc. szkło opakowaniowe.

Przez lata współpraca strategicznego producenta sody kalcynowanej, dostawców wysokiej jakości piasku z polskich złóż oraz dynamicznie rozwijająca się gospodarka z dużym udziałem inwestycji infrastrukturalnych pozwoliły stworzyć w tej części Europy klaster produkcji i przetwórstwa szkła.

- Jako Grupa CIECH chcemy wspierać rozwój produkcji szkła w Polsce. Nowa linia do produkcji szkła płaskiego firmy Euroglas jest ważnym przykładem dynamicznego rozwoju tej branży. Dzięki wysokiej jakości naszych produktów oraz niezawodnej logistyce jesteśmy wiarygodnym partnerem dla tego segmentu przemysłu. Jestem przekonany, że nasze atuty są ważnym elementem w procesie podejmowania decyzji o uruchamianiu nowych hut szkła w tej części Europy. Huty takie pracują 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku przez kilkanaście lat bez postojów technologicznych. Jesteśmy dumni, że mamy swój udział w rozwoju przemysłu będącego jedną z polskich specjalności na rynku Unii Europejskiej – mówi Artur Osuchowski, Członek Zarządu CIECH S.A.

W Europie roczna produkcja szkła (bez Rosji) wynosi około 40 mln ton, z czego udział Polski to 7-8 proc. W latach 2014-2017 produkcja szkła w Unii Europejskiej wzrosła o około 15 proc.

Sektor produkcji szkła w Polsce zatrudnia ok. 30 tys. osób. Spośród krajów Unii Europejskiej, jedynie w Niemczech liczba ta jest większa. Grupa CIECH, działając również na rynkach zachodnich, m.in. poprzez swoją fabrykę w Stassfurcie w Niemczech, dostarcza sodę kalcynowaną również niemieckim hutom szkła płaskiego.

Kontakt:
Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH
miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

 


1 Przywoływane w informacji dane nt. rynku produkcji szkła pochodzą ze strony www.glassallianceeurope.eu i dotyczą Unii Europejskiej, a także z własnych szacunków CIECH na podstawie analiz zewnętrznych ośrodków analitycznych.


CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach europejskich i globalnych oraz ze stabilnym inwestorem strategicznym (Kulczyk Investments). Firma eksportuje swoje produkty do ponad 100 krajów całego świata, m.in. sodę kalcynowaną, sodę oczyszczoną, sól, środki ochrony roślin, żywice epoksydowe i poliestrowe, pianki poliuretanowe oraz krzemiany i opakowania szklane. CIECH wytwarza produkty o najwyższej, światowej jakości, z których powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie. Łączy przy tym nowoczesne podejście do biznesu z tradycją produkcji sięgającą 1882 roku. Od 2005 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz, od 2016 roku, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt. Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciechgroup.com.

 

 

Do góry