Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

Grupa CIECH rozbuduje moce produkcyjne szklistego krzemianu sodu

Do końca 2021 roku w zakładzie CIECH w Żarach uruchomiony zostanie nowy piec do wypalania szklistego krzemianu sodu - surowca niezbędnego do produkcji krzemionki strącanej, z której powstają m.in. nowoczesne, energooszczędne opony i kosmetyki. Inwestycja o łącznej wartości ok. 80 mln zł zwiększy moce produkcyjne CIECH w tym biznesie do ok. 240 tys. ton rocznie (z obecnych 180 tys. ton) i umocni pozycję Grupy jako największego dostawcy krzemianów w Europie, zaopatrującego w ten surowiec największe koncerny chemiczne. Inwestycja ma zwiększyć przychody biznesu krzemianowego o ok. 60 mln zł rocznie.

 

Prace budowlano-inwestycyjne mają rozpocząć się w marcu 2021 roku, a produkcja z nowego pieca o mocy ok 100 tys. ton rocznie ruszy przed końcem br. Jednocześnie Grupa ograniczy produkcję w starszych i mniej efektywnych piecach, a efekt netto nowej inwestycji na moce produkcyjne Grupy wyniesie +60 tys. ton krzemianów rocznie. Nowy piec będzie charakteryzował się lepszymi parametrami wydajności i oszczędności paliwa, czyli gazu ziemnego, co dodatkowo pozwoli obniżyć emisję CO2 na tonę produktu o około 20 proc. w porównaniu z dotychczasową technologią. Dodatkową zaletą inwestycji zwiększającą jej efektywność jest to, że częściowo wykorzysta istniejącą infrastrukturę, co wpłynie na optymalizację kosztów stałych zakładu w Żarach.

 

Krzemiany sodu są używane do produkcji krzemionki strącanej (ok. 40% krzemianów w Europie jest stosowanych w produkcji krzemionki). Jest ona stosowana m.in. w przemyśle oponiarskim, przy produkcji nowoczesnych opon charakteryzujących się mniejszymi oporami toczenia, a co za tym idzie oszczędnością paliwa i mniejszymi emisjami CO2 przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej przyczepności. Oprócz tego krzemionka strącana wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym, produkcji farb czy wypełniaczy do tworzyw. Według zewnętrznych ośrodków analitycznych rynek krzemionki strącanej w najbliższych latach może rosnąć średniorocznie w tempie około 7 procent.

 

- Decyzja o rozpoczęciu inwestycji w rozbudowę mocy produkcyjnych w obszarze krzemianów to kolejny krok w realizacji naszej strategii obecności w perspektywicznych segmentach, w których mamy mocną pozycję na międzynarodowych rynkach. Chcemy wykorzystać sprzyjającą koniunkturę rynkową, wynikającą z rosnącego popytu na krzemionkę strącaną. Ważnym argumentem w analizie poprzedzającej decyzję o inwestycji była także odporność biznesu krzemianowego na perturbacje wywołane przez pandemię. Naszą przewagą jest nie tylko wieloletnie doświadczenie na rynku krzemianów i renoma, jaką cieszymy się wśród naszych klientów, ale także synergie na poziomie Grupy wynikające z dostępu do bardzo dobrej jakości sody kalcynowanej z zakładów CIECH, niezbędnej w procesie produkcji krzemianów – mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.

 

To kolejna rozbudowa mocy produkcyjnych Grupy CIECH w obszarze krzemianów – w latach 2016 i 2018 CIECH przeprowadził inwestycje w zakładach w Żarach i Iłowej. Po zakończeniu najnowszej inwestycji w Żarach, zdolności te wzrosną do 240 tys. ton rocznie. Obecnie w Europie obłożenie mocy produkcyjnych krzemianów jest na poziomie bliskim maksymalnego, a zdecydowana większość producentów wytwarza krzemiany sodu na własny użytek. CIECH zajmuje na europejskim rynku trzecią pozycję pod względem mocy produkcyjnych, a pierwszą pod względem wielkości sprzedaży. Grupa CIECH eksportuje również krzemiany do Azji i Ameryki Północnej.

 

- W czasie spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19, biznes produkcji krzemianów okazał się względnie odporny – poziom produkcji nie spadł poniżej 80 proc. mocy. Obecnie wykorzystujemy pełne zdolności produkcyjne, a dodatkowe ilości krzemianów z nowego pieca w Żarach mamy już częściowo zakontraktowane – mówi Andrzej Dawidowski, szef biznesu krzemianowego w Grupie.

 

W ramach segmentu Krzemiany i Szkło, CIECH produkuje krzemiany sodu i potasu (w formie stałej i płynnej) oraz opakowania szklane. Krzemiany sodu są stosowane w produkcji wspomnianej krzemionki strącanej, detergentów papieru, zeolitów oraz w innych przemysłach, natomiast krzemiany potasu w produkcji chemii budowlanej czy spawalnictwie.

 

Kontakt dla mediów:

Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

 

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach europejskich i globalnych oraz ze stabilnym inwestorem strategicznym (Kulczyk Investments). Firma eksportuje swoje produkty do ponad 100 krajów całego świata, m.in. sodę kalcynowaną, sodę oczyszczoną, sól, środki ochrony roślin, żywice epoksydowe i poliestrowe, pianki poliuretanowe oraz krzemiany i opakowania szklane. CIECH wytwarza produkty o najwyższej, światowej jakości, z których powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie. Łączy przy tym nowoczesne podejście do biznesu z tradycją produkcji sięgającą 1882 roku. Od 2005 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz, od 2016 roku, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt.

 

CIECH Vitrosilicon to największy dostawca krzemianów sodu w Europie, produktów stosowanych do produkcji m.in. opon, tynków czy kosmetyków. To także uznany na polskim rynku producent opakowań szklanych (zakłady są m.in. jedynym w Polsce producentem słoi typu Comfort) oraz lampionów. Firma posiada dwa zakłady produkcyjne: w Iłowej oraz w Żarach.

Do góry