Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

Grupa CIECH sfinalizowała sprzedaż biznesu Żywice firmie LERG

Spółka CIECH S.A. podpisała z LERG S.A. umowę sprzedaży 100 proc. udziałów spółki CIECH Żywice, finalizując tym samym transakcję o wartości ok. 160 mln zł. Umowa wstępna została podpisana w lipcu 2020 roku, a finalizacja transakcji wymagała m.in. zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przejęcie CIECH Żywice przez LERG to długotrwały proces, którego pierwszy, formalny etap został zakończony w dniu 1 marca. Potencjał CIECH Żywice pozwala na kontynuowanie produkcji żywic w Nowej Sarzynie oraz dalszy rozwój technologii i sprzedaży, już w ramach Grupy Chemicznej LERG.

 

Dla CIECH transakcja sprzedaży biznesu Żywice to wynik realizacji strategii na lata 2019-2021, której celem jest maksymalizacja wartości Grupy dla akcjonariuszy poprzez koncentrację na rozwoju głównych linii biznesowych o największej skali działania i wiodącej pozycji na rynkach globalnych. Przegląd opcji strategicznych dla biznesu Żywice rozpoczął się jesienią 2019 roku od wydzielenia spółki CIECH Żywice ze spółki CIECH Sarzyna – działającego w Nowej Sarzynie producenta środków ochrony roślin.

 

Firma LERG, która staje się właścicielem biznesu Żywice to wiodący producent żywic w Europie Środkowej, specjalizujący się w produkcji żywic poliestrowych. CIECH Żywice to z kolei jedyny w Polsce wytwórca żywic epoksydowych i dostawca żywic poliestrowych stosowanych m.in. w przemyśle farbiarskim, a także innych specjalistycznych produktów dla wielu kluczowych branż gospodarki. W ciągu ostatnich dwóch lat CIECH Żywice przeszła szereg pozytywnych zmian w tym m.in. rozbudowę portfolio o produkty wysokomarżowe, przeznaczone dla perspektywicznych branż, a także wzmocnienie działalności z obszaru R&D. Spółka eksportuje ok. 50 proc. swoich wyrobów, głównie do krajów europejskich. CIECH Żywice ma swoją siedzibę w Nowej Sarzynie i zatrudnia ok. 240 osób. W 2020 roku biznes Żywice wypracował 278 mln zł przychodów od klientów zewnętrznych.

 

- Rozpoczyna się nowy rozdział w historii produkcji żywic w Nowej Sarzynie. Nowy właściciel – polska firma LERG z silną pozycją na rynku europejskim – to ogromna szansa, zarówno w wymiarze ekspansji w Europie i skutecznego konkurowania na rynkach globalnych, jak i lokalnie, dla społeczności Nowej Sarzyny i okolic. Jestem przekonany, że potencjał CIECH Żywice – zarówno produkcyjny, jak i intelektualny – posłuży do budowy silnej pozycji polskiego przemysłu produkcji żywic. Dla Grupy CIECH to kolejny krok w realizacji naszej strategii i koncentracji na rozwoju podstawowych linii biznesowych. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie, przeprowadzenie i finalizację tej transakcji w tych niezwykle wymagających czasach – mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.

 

Oprócz działalności produkcyjnej i sprzedaży na eksport, LERG posiada własne zaplecze badawczo-rozwojowe, a także współpracuje z wieloma ośrodkami badawczymi. Firmę cechuje duża dynamika rozwoju, która w ostatnich latach zaowocowała stworzeniem silnej, zdywersyfikowanej grupy chemicznej o globalnym zasięgu.

 

Nabycie spółki CIECH Żywice jest kontynuacją długoterminowej strategii budowania silnej i bezpiecznej Grupy Chemicznej LERG. Dzięki pozyskaniu Spółki poszerzamy nie tylko portfolio m.in. o produkcję żywic epoksydowych, łączymy także cele biznesowe, wizję i wartości, rozbudowujemy zespół współpracowników, gromadzimy doświadczenia oraz know-how. Wszystko to w połączeniu stanowi wartość dodaną dla naszych obecnych i przyszłych klientów w Polsce i na świecie” – mówi Agnieszka Kozubek-Bespalenko, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Generalny firmy LERG.

 

W transakcji Grupę CIECH wspierał Rothschild & Co (doradca finansowy) oraz Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak (doradca prawny), a firmie LERG S.A. doradzało Pekao Investment Banking (doradca finansowy), Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy sp.k. oraz BIL Kancelaria Prawna (doradcy prawni).

 

W Nowej Sarzynie funkcjonuje także spółka CIECH Sarzyna – największy polski producent środków ochrony roślin. Firma należąca do Grupy CIECH zatrudnia ponad 200 osób, działa na ok. 40 rynkach i oferuje szeroką gamę środków ochrony roślin.

 

Kontakt dla mediów:

LERG S.A.:

Anna Andreasik, Dział Marketingu LERG S.A.

anna.andreasik@lerg.pl, tel. 14 68 06 576, kom. 665 990 966

 

Grupa CIECH:

Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

 

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach europejskich i globalnych oraz ze stabilnym inwestorem strategicznym (Kulczyk Investments). Firma eksportuje swoje produkty do ponad 100 krajów całego świata, m.in. sodę kalcynowaną, sodę oczyszczoną, sól, środki ochrony roślin, żywice epoksydowe i poliestrowe, pianki poliuretanowe oraz krzemiany i opakowania szklane. CIECH wytwarza produkty o najwyższej, światowej jakości, z których powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie. Łączy przy tym nowoczesne podejście do biznesu z tradycją produkcji sięgającą 1882 roku. Od 2005 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz, od 2016 roku, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt.

 

LERG S.A. to największy polski producent żywic syntetycznych. W swojej ofercie posiada także formalinę, poliole poliestrowe, żelkoty, środki do dezynfekcji oraz produkty do renowacji karoserii. Produkty LERG trafiają obecnie do ok. 40 krajów na całym świecie. Od kilkunastu lat firma intensywnie wzmacnia własne możliwości produkcyjne, poszerza gamę produktów i konsekwentnie buduje silną, opartą na kilku filarach grupę chemiczną, która zyskuje mocną pozycję w Polsce i Europie. LERG to także jeden z największych i cenionych pracodawców w regionie. Zatrudnia ponad 600 osób, a w grupie kapitałowej ponad 1500.

Do góry