Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

Grupa CIECH w czerwcu zmieni nazwę na Qemetica

W czerwcu zmieni się nazwa spółek Grupy CIECH. Skrót CIECH zostanie zastąpiony przez nową nazwę: Qemetica. Planowana zmiana to kolejny, konsekwentny krok w transformacji chemicznej grupy po tym, jak 10 lat temu strategicznym inwestorem został holding inwestycyjny Kulczyk Investments, a także bezpośrednie następstwo objęcia przez Kulczyk Investments pełnej kontroli nad Grupą i zakończenia notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w marcu tego roku. Jednocześnie CIECH określił strategiczne cele na kolejne 6 lat, które obok wzrostu wyników finansowych obejmują realizację ambitnych planów związanych z ESG, w tym zmniejszeniem emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku. Każdy z siedmiu biznesów grupy – Soda, Sól, Agro, Pianki, Krzemiany, Opakowania oraz Cargo – ma określone cele biznesowe na 6 lat. 

Zmiana nazwy to kontynuacja dynamicznej transformacji na przestrzeni ostatnich lat. W tym okresie struktura Grupy została uporządkowana, a procesy produkcyjne i biznesowe usprawnione. Zrealizowano również największy w historii plan inwestycji (m.in. budując warzelnię soli w Niemczech za ok. 700 mln zł), wdrożono także ambitne zamierzenia związane ze zrównoważonym rozwojem, w tym długofalowy projekt transformacji energetycznej najbardziej energochłonnego biznesu: produkcji sody.

- Zamykamy rozdział Centrali Importu Eksportu Chemikaliów, otwieramy nowy rozdział pod nazwą Qemetica – chemicznej grupy napędzającej wiele branż gospodarki na wszystkich kontynentach. Dlatego ze zmianą nazwy łączy się także przyjęcie kluczowych zamierzeń strategii biznesowej na kolejne 6 lat. Mamy ambitny plan przedefiniowania przemysłu chemicznego w odpowiedzi na wyzwania, które stawia przed nami codzienność: przede wszystkim ochrona klimatu i zasobów naturalnych przy jednoczesnym wzroście konkurencyjności i pierwiastka innowacji w produktach oraz usługach naszej Grupy. Celem na 2026 rok jest 10 patentów wspierających naszą konkurencyjność. Nadal będziemy eksplorować europejski rynek start-upów w poszukiwaniu rozwiązań z obszaru clean technology czy nowych biznesów, już dla Qemetiki – mówi Kamil Majczak, Prezes Zarządu CIECH S.A. 
 

Grupa CIECH, a od czerwca Qemetica, chce zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 45 proc. do 2029 roku. Aktualne pozostają plany osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2040 roku. Nowa strategia biznesowa jest zintegrowana z celami ESG. Poza ambitnymi celami w zakresie emisyjności Grupy, jednym z priorytetów Qemetiki będzie zrównoważone środowiskowo portfolio produktów, w tym niskoemisyjna soda i krzemiany czy pianki o zmniejszonym udziale surowców ropopochodnych na rzecz większego wykorzystania surowców pochodzących ze zrównoważonych źródeł. Biznes Agro stawia natomiast na międzynarodową ekspansję i hybrydowe produkty dla rolników, a w Opakowaniach planowane są nowe inwestycje. Celem biznesu solnego jest z kolei osiągnięcie wiodącej pozycji na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. 

- W czerwcu zmieniamy nazwę, ale proces transformacji naszych biznesów trwa. Mimo wymagającej sytuacji rynkowej nie rezygnujemy z naszych priorytetów – transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju poszczególnych biznesów. Strategia zakłada systematyczny wzrost wyników finansowych, a silny bilans nie ogranicza nas w realizacji ambitnych planów, niezależnie czy mówimy o wzroście organicznym czy poprzez akwizycje – mówi Marcin Puziak, członek zarządu CIECH. 

Zmiana nazwy z CIECH na Qemetica będzie odbywała się stopniowo na przestrzeni maja i czerwca w poszczególnych zakładach produkcyjnych Grupy w Polsce i za granicą. Od dziś zaś jest widoczna m.in. w sieci pod adresem dedykowanej strony informującej o rebrandingu www.qemetica.com oraz w dedykowanym spocie na Youtube pod adresem: youtu.be/Mt7NNRIQHlg.

Zmiana nazwy nie wiąże się z modyfikacją numerów KRS czy NIP. Pełna lista nowych nazw spółek, obowiązujących od czerwca, znajduje się poniżej. 

 

Kontakt dla mediów:

Rzeczniczka Prasowa Grupy CIECH
Żaneta Przybylska zaneta.przybylska@ciechgroup.com 

+48 511 809 281

Strona internetowa z zapowiedzią zmiany:

 

Zapraszamy do obserwowania mediów społecznościowych Grupy CIECH:

LinkedIn: pl.linkedin.com/company/ciech-sa/

Twitter: twitter.com/RzecznikCIECH

Grupa CIECH (od czerwca 2024 r. Qemetica) to międzynarodowa grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.

Właścicielem 100 proc. akcji CIECH jest KI Chemistry.

Jako jeden z największych polskich eksporterów, Grupa CIECH wysyła swoje towary na niemal wszystkie kontynenty. Powstają z nich artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, dlatego Grupa CIECH jest ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki – budownictwa, motoryzacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, spożywczego czy farmaceutycznego.

CIECH łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomicznie.

Wykaz wybranych spółek po zmianie nazwy, która będzie obowiązywać od czerwca 2024 r. 

CIECH

QEMETICA

CIECH Soda Polska

QEMETICA Soda Polska

CIECH Cargo

QEMETICA Cargo

CIECH Soda Deutschland

QEMETICA Soda Deutschland

CIECH Salz Deutschland

QEMETICA Salz Deutschland

CIECH Sarzyna

QEMETICA Agricultural Solutions Poland

Proplan plantprotection Company

QEMETICA Agricultural Solutions Spain

CIECH Vitrosilicon

QEMETICA Silicates

CIECH Vitro

QEMETICA Glass

CIECH Pianki

QEMETICA Polyurethanes

CIECH Ventures

QEMETICA Ventures

Do góry