Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

Grupa CIECH wsparła odtworzenie pomnika Prezydenta Ignacego Mościckiego

Po niemal 80. latach, przed gmach Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej wróci pomnik Prezydenta Ignacego Mościckiego, który stał tam w latach 1934-1939, upamiętniając 30-lecie pracy naukowej i profesurę Mościckiego na uczelni. Inicjatywę rekonstrukcji pomnika, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wsparła m.in. Grupa CIECH, jeden z największych polskich koncernów chemicznych.

Odtworzenie pomnika Ignacego Mościckiego ma na celu przypomnienie, że był on nie tylko Prezydentem RP, ale także wybitnym chemikiem, elektrykiem, technologiem i wynalazcą, którego dokonania przyczyniły się do powstania polskiego przemysłu chemicznego. Ignacy Mościcki uzyskał ponad 40 patentów, a wśród jego wynalazków znalazły się m.in. kondensatory wysokiego napięcia (po raz pierwszy użyte w konstrukcji wieży Eiffla) oraz aparaty do zabezpieczania sieci elektrycznych przed wyładowaniami atmosferycznymi. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Ignacy Mościcki zaangażował się w organizowanie polskiego przemysłu chemicznego, który bazował na krajowych surowcach.

Rzeźbiarski model popiersia Prezydenta Mościckiego – na wzór popiersia z 1934 r. dłuta Stanisława Romana Lewandowskiego, rzeźbiarza, absolwenta krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych u Matejki – wykonali Anna Getler i Piotr Grzegorz Mądrach, artyści plastycy, dyplomowani konserwatorzy dzieł sztuki, absolwenci warszawskiej ASP.

Uroczystość odsłonięcia pomnika Prezydenta Ignacego Mościckiego została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kontakt: Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH
miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

CIECH to międzynarodowa, profesjonalnie zarządzana grupa z polskimi korzeniami, o ugruntowanej pozycji lidera w branży chemicznej w Europie Środkowej i Wschodniej. Wytwarza produkty, z których powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie - nowoczesne wyroby o najwyższej, światowej jakości. Korzystając ze wsparcia wiarygodnego inwestora strategicznego (Kulczyk Investments) realizuje strategię globalnego rozwoju, rozszerzając sprzedaż na światowych rynkach. Łączy przy tym nowoczesne podejście do biznesu z tradycją produkcji sięgającą 1882 roku. Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciechgroup.com.

Do góry