Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

Grupa CIECH współpracuje ze specjalistami SAS nad podniesieniem efektywności produkcji sody

Zgodnie z filarami swojej strategii – którymi są innowacyjność i efektywność – Grupa CIECH rozwija wraz z partnerami technologicznymi programy, które pozwolą udoskonalić efektywność produkcji sody i obniżyć emisję CO2 do atmosfery. Chemicy i inżynierowie CIECH zrealizowali projekt budowy modelu optymalizacji produkcji sody przy wsparciu  specjalistów SAS Institute, czyli globalnej firmy specjalizującej się w zakresie analityki biznesowej i oprogramowania Business Intelligence. Na bazie nowoczesnych rozwiązań, przede wszystkim z obszaru IT, prowadzonych jest kilka projektów z różnych obszarów, które mają na celu podniesienie efektywności produkcji w zakładach sodowych Grupy.

Grupa rozwija współpracę z SAS Institute od końca 2019 r., kiedy specjaliści CIECH wraz z analitykami SAS Institute oraz Poyry/Afry wytypowali etapy produkcji sody kalcynowanej, które najbardziej efektywnie można zoptymalizować. Jak wynikło z analiz, jednym z etapów produkcji, który skutecznie można usprawnić, jest zmniejszenie zużycia pary w procesie destylacji amoniaku. Mniejsze zużycie pary wiąże się z mniejszą ilością spalonego węgla, a więc mniejszą emisją CO2 do atmosfery i mniejszymi kosztami. Dzięki zaangażowaniu specjalistów z różnych dziedzin i współpracy w obszarze fizyki, chemii oraz automatyki przemysłowej, przygotowana została szczegółowa koncepcja optymalizacji produkcji.

Efektem współpracy specjalistów jest stworzenie modelu gotowego do wdrożenia na instalacjach produkcyjnych sody kalcynowanej w zakładach Grupy CIECH. Współpraca z SAS Institute to kolejny z przykładów zastosowania nowoczesnych technologii i pogłębionej analityki z wykorzystaniem narzędzi IT, jakie Grupa wdraża w biznesie sodowym. Celem prac prowadzonych przez spółki Grupy CIECH jest m.in. zmniejszenie zużycia reagentów, zwiększanie uzysku przy istniejących mocach produkcyjnych i wydłużenie pracy instalacji między remontami. Digitalizacja, inwestycje w innowacje czy poprawa procesów produkcyjnych to jedne z najważniejszych obszarów dla Grupy CIECH, dlatego współpraca firmy ze specjalistami w zakresie m.in. automatyzacji, będzie rozwijana w przyszłości.

Kontakt:
Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH
miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach europejskich i globalnych oraz ze stabilnym inwestorem strategicznym (Kulczyk Investments). Firma eksportuje swoje produkty do ponad 100 krajów całego świata, m.in. sodę kalcynowaną, sodę oczyszczoną, sól, środki ochrony roślin, żywice epoksydowe i poliestrowe, pianki poliuretanowe oraz krzemiany i opakowania szklane. CIECH wytwarza produkty o najwyższej, światowej jakości, z których powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie. Łączy przy tym nowoczesne podejście do biznesu z tradycją produkcji sięgającą 1882 roku. Od 2005 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz, od 2016 roku, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciechgroup.com.


Do góry