Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

Grupa CIECH wystąpiła w obronie konkurencyjności europejskiego przemysłu energochłonnego

Mirosław Skowron, Członek Zarządu CIECH S.A., w dniach 23-24 czerwca br. wziął udział w dwóch ważnych debatach eksperckich na temat tzw. „opłaty mocowej” dla przemysłu chemicznego w Polsce oraz jej potencjalnego wpływu na konkurencyjność biznesów energochłonnych. Przedstawiciel CIECH podkreślił, że jego zdaniem wciąż potrzebna jest dyskusja nad proponowanymi zmianami, a dodatkowe koszty produkcji – zwłaszcza w obliczu pandemii koronawirusa i trwającego kryzysu gospodarczego – znacznie obniżą konkurencyjność europejskiego przemysłu.

 

W przypadku wielu branż przemysłu, w tym sektora chemicznego, energia elektryczna jest jednym z kluczowych kosztów produkcji, znacząco wpływającym na ich konkurencyjność. Zgodnie z ustawą o rynku mocy, od października 2020 r. odbiorcy energii mają ponosić tzw. „opłatę mocową”, która ma być dodatkowym wynagrodzeniem dla elektrowni za to, że przez określony w umowie czas będą dysponować odpowiednią mocą, by dostarczyć przedsiębiorstwu potrzebną energię. Powikłania po pandemii koronawirusa uderzyły w wiele gałęzi gospodarki, powodując, że firmy z jeszcze większą uwagą patrzą na koszty działalności, dlatego przedstawiciele najbardziej energochłonnych firm w Polsce wystosowali do Premiera RP apel o zawieszenie poboru „opłaty mocowej” do końca 2021 r. Pod listem do premiera w tej sprawie podpisali się m.in. przedstawiciele Grupy CIECH.

 

W dniach 23-24 czerwca br. Mirosław Skowron, Członek Zarządu CIECH S.A, odpowiedzialny m.in. za kwestie związane z produkcją, energetyką i utrzymaniem ruchu w Grupie CIECH, wziął udział w dwóch debatach eksperckich na temat tzw. „opłaty mocowej” dla przemysłu chemicznego w Polsce oraz konkurencyjności biznesów energochłonnych – debacie online redakcji WNP.PL na temat kosztów energii elektrycznej, wprowadzenia rynku mocy i możliwości oszczędności związanych z optymalizacją zakupów energii przez odbiorców m.in. z sektora chemicznego, a także w dyskusji na temat sytuacji przemysłu energochłonnego w kontekście kosztów energii, zorganizowanej podczas sesji European Economic Congress Online - „Przemysł w Polsce i Europie”.

 

Przedstawiciel CIECH podkreślił, że jego zdaniem wciąż potrzebna jest dyskusja nad proponowanymi zmianami. Podstawą naszej działalności biznesowej jest konkurencyjność. Jesteśmy firmą globalną, której produkty trafiają na 100 rynków całego świata, ale nasza konkurencja jest tańsza o CO2. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby produkować przy jak najniższych kosztach. Rozumiemy istotę rynku mocy, ale zarazem obawiamy się, że będzie to także oznaczało ponoszenie przez nas dodatkowych kosztów, które jeszcze mocniej uderzą w konkurencyjność europejskiego przemysłu względem graczy z pozostałych regionów świata – zaznaczył Mirosław Skowron.

 

Konsekwentna redukcja emisji CO2 jest jednym ze strategicznych programów rozwojowych Grupy CIECH. Produkcja sody i soli jest działalnością energochłonną, dlatego ciągłe doskonalenie efektywności ich wytwarzania oraz zmniejszanie kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla, to kluczowe elementy determinujące konkurencyjność CIECH, zwłaszcza, że jako Grupa o globalnej skali działania, konkuruje też ona z firmami spoza UE, które nie są obciążone ETS, czyli kosztami certyfikatów CO2.

 

Dlatego stworzyliśmy kompleksowy plan działań w obszarze energetyki, w ramach którego prowadzimy aktualnie wiele projektów o charakterze krótko-, średnio- i długoterminowym, których celem jest znaczące zmniejszenie naszych emisji CO2 – podkreśla Mirosław Skowron, Członek Zarządu CIECH S.A.

 

Link do debaty WNP.PL

https://video.ptwp.pl/movie/17866.html

 

Link do sesji EEC z 24 czerwca 2020 roku.

https://www.eecpoland.eu/2020/pl/eeconline/panel/4005.html#retransmisja

 

 

Kontakt: Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

 

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach europejskich i globalnych oraz ze stabilnym inwestorem strategicznym (Kulczyk Investments). Firma eksportuje swoje produkty do ponad 100 krajów całego świata, m.in. sodę kalcynowaną, sodę oczyszczoną, sól, środki ochrony roślin, żywice epoksydowe i poliestrowe, pianki poliuretanowe oraz krzemiany i opakowania szklane. CIECH wytwarza produkty o najwyższej, światowej jakości, z których powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie. Łączy przy tym nowoczesne podejście do biznesu z tradycją produkcji sięgającą 1882 roku. Od 2005 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz, od 2016 roku, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciechgroup.com.

Do góry