Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

Kolejna inwestycja Grupy CIECH – większe moce produkcyjne i specjalistyczna soda do dializ w portfolio

W Niemczech trwają prace nad jedną z kluczowych inwestycji Grupy CIECH. Modernizacja i rozbudowa linii produkcyjnych do wytwarzania sody oczyszczonej pozwoli na poszerzenie portfolio CIECH m.in. o sodę oczyszczoną do dializ – najbardziej specjalistyczną odmianę tego produktu, stosowaną przy leczeniu chorób nerek. Po modernizacji zakładów, która zakończy się w 2019 roku, CIECH Soda Deutschland („CSD”) będzie produkować rocznie kilkadziesiąt tysięcy ton sody oczyszczonej o jakości farmaceutycznej. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 100 mln zł.

Inwestycja obejmuje m.in. rozbudowę węzłów do odwirowywania, suszenia, przesiewania oraz dekarbonizacji sody, a także zwiększenie powierzchni magazynowej. Dzięki temu CIECH wprowadzi do oferty sodę oczyszczoną do dializ oraz będzie sprzedawał większe ilości sody farmaceutycznej.

- Zgodnie z naszą strategią stawiamy na dynamiczny rozwój produktów specjalistycznych, w tym sody oczyszczonej o jakości farmaceutycznej. W ciągu ostatnich lat pozyskaliśmy m.in. certyfikaty GMP dla naszych zakładów produkcyjnych w Polsce i w Niemczech, które są niezbędne do wytwarzania i sprzedaży tego produktu. Potwierdziliśmy również parametry jakościowe produktów u klientów końcowych. Kolejnym, naturalnym etapem rozwoju naszej działalności w tym obszarze była decyzja o modernizacji naszych zakładów w Stassfurcie i dynamicznym wejściu na rynek sody o najwyższej jakości, stosowanej m.in. w farmacji i dializach. W ekspansji na tym rynku na pewno pomogą nam dotychczasowe kontakty oraz znakomita opinia jaką cieszy się CIECH wśród odbiorców sody oczyszczonej na rynku europejskim – mówi Artur Osuchowski, Członek Zarządu CIECH S.A.

Obecnie w CIECH Soda Deutschland trwają już prace związane z pierwszym etapem inwestycji, dzięki któremu soda przeznaczona do dializ znajdzie się w ofercie Grupy CIECH w 2018 roku. Drugi etap, na który CIECH podpisał właśnie umowę, będzie polegał na całkowitym zwiększeniu możliwości produkcyjnych sody oczyszczonej w zakładach w Stassfurcie do 110 tysięcy ton rocznie. Jego zakończenie planowane jest w pierwszej połowie 2019 roku.

- Produkcja sody do dializ i zaopatrywanie największych odbiorców na rynku europejskim jest dla zakładów CIECH w Niemczech celem numer jeden. Inwestycja w Stassfurcie to ukoronowanie wieloletnich prac naszych pracowników, w tym zespołu odpowiedzialnego za R&D, oraz dobrej współpracy z klientami na rynku farmaceutycznym. Dzięki temu możemy wejść na bardzo restrykcyjny pod względem wymagań jakościowych, ale jednocześnie perspektywiczny, rynek – mówi Mathias Hubner, Dyrektor Zarządzający CIECH Soda Deutschland.

Soda do dializ charakteryzuje się najwyższym stopniem czystości i ściśle określonymi parametrami granulometrycznymi. Właściwości fizyczne i chemiczne tego produktu są regulowane ścisłymi restrykcjami jakościowymi i są weryfikowane przez firmy farmaceutyczne w cyklicznie przeprowadzanych audytach zakładów produkcyjnych. Produkcja sody do dializ wymaga m.in. specjalnego certyfikatu GMP („Good Manufacturing Practices”), który posiadają zarówno niemieckie, jak i polskie zakłady sodowe Grupy CIECH.

W opinii specjalistów rynkowych, w przypadku sody do dializ, w najbliższych latach na rynku można spodziewać się ponadprzeciętnej (5-10 proc. średniorocznie w kolejnych latach) dynamiki wzrostu ze względu na większą dostępność leczenia przewlekłych chorób nerek poprzez hemodializę, poprawę opieki zdrowotnej oraz większe wydatki na cele zdrowotne w krajach rozwijających się. Jak wynika z danych National Kidney Foundation, aż 10% światowej populacji cierpi na przewlekłą chorobę nerek, a ponad 2 mln ludzi na świecie stosuje obecnie dializy. Według rynkowych prognoz w 2020 roku przewidywany jest niemal dwukrotny wzrost tej liczby.

W ramach inwestycji zostaną zwiększone także moce produkcyjne sody oczyszczonej o jakości farmaceutycznej. Znajduje ona szerokie zastosowanie poprzez swoje właściwości neutralizujące kwasy, możliwości wiązania innych substancji oraz cechy czyszczące. Wykorzystywana jest m.in. do produkcji różnego rodzaju tabletek musujących, jako składnik leków i suplementów diety. Służy również do produkcji past do zębów czy jako komponent wybranych produktów typu wellness.

Po zakończeniu inwestycji w CIECH Soda Deutschland znacząco poszerzy się portfolio produktów Grupy na bazie sody oczyszczonej: poza sodą oczyszczoną najwyższej jakości do dializ i dla branży farmaceutycznej, CSD będzie oferowało większe ilości sody oczyszczonej stosowanej w przemyśle spożywczym i paszowym. Soda oczyszczona produkowana przez CIECH jest także surowcem niezbędnym przy produkcji detergentów i innych produktów chemicznych. W efekcie CSD będzie produkować więcej produktów specjalistycznych, charakteryzujących się wyższą marżą, stając się jednocześnie mniej uzależnionym od koniunktury na rynku sody kalcynowanej.

Kontakt:
Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH
miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

CIECH to międzynarodowa, profesjonalnie zarządzana grupa z polskimi korzeniami, o ugruntowanej pozycji lidera w branży chemicznej w Europie Środkowej i Wschodniej. Wytwarza produkty, z których powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie - nowoczesne wyroby o najwyższej, światowej jakości. Korzystając ze wsparcia wiarygodnego inwestora strategicznego (Kulczyk Investments) realizuje strategię globalnego rozwoju, rozszerzając sprzedaż na światowych rynkach. Łączy przy tym nowoczesne podejście do biznesu z tradycją produkcji sięgającą 1882 roku. Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciechgroup.com.

CIECH Soda Deutschland to niemiecki producent sody z siedzibą w mieście Stassfurt. Firma wytwarza sodę ciężką, sodę lekką oraz oczyszczoną (w tym sodę farmaceutyczną), a jej spółka zależna energię cieplną i elektryczną. Zakład wykorzystuje do produkcji sody własne złoża kamienia wapiennego i solanki. Grupa CIECH przejęła niemieckiego producenta w 2007 roku, ugruntowując tym samym swoją pozycję drugiego producenta sody w Europie. CIECH Soda Deutschland (dawniej Sodawerk Stassfurt) jest jedną z najstarszych firm w Saksonii-Anhalt – jej historia sięga 1882 roku.

Do góry