Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

Kongres Nowego Przemysłu: Grupa CIECH zabrała głos w sprawie wyzwań dla przemysłu energochłonnego

Podczas trwającego w Warszawie XVI Kongresu Nowego Przemysłu Mirosław Skowron, Członek Zarządu CIECH S.A., brał udział w ważnych dyskusjach na temat wyzwań i perspektyw energetyki przemysłowej. Pierwsza debata skupiła się wokół wysokich cen certyfikatów CO2, rozwiązań mogących złagodzić negatywne skutki tego efektu oraz ewentualnego wsparcia ze strony państwa dla przemysłu energochłonnego. Druga dyskusja, w której brał udział przedstawiciel CIECH, ogniskowała się na rynku rozwoju gazu, który może być alternatywą dla węgla, zarówno w odniesieniu do gospodarstw domowych, jak i przemysłu.

 

W panelu „Energetyka Przemysłowa” oprócz Członka Zarządu CIECH S.A. dyskutowali przedstawiciele firmy Tameh Polska, Lafarge oraz Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Jednym z tematów wiodących było wsparcie państwa dla przemysłu w obliczu rosnących cen certyfikatów CO2, obniżających konkurencyjność nie tylko polskiego przemysłu, ale także unijnej gospodarki w rywalizacji z konkurentami spoza Unii, których nie dotyczą regulacje związane z certyfikatami CO2. Dotyczy to nie tylko sody kalcynowanej produkowanej przez CIECH, ale także cementu. W przypadku obu branż, ich sytuacja konkurencyjna wpływa na inne, ważne gałęzie gospodarki.

 

- Jesteśmy elementem ciągu produkcyjnego, nasza soda jest półproduktem dla przemysłu produkującego szkło. Tymczasem w Polsce pracuje ok. 30 hut szkła, więc to duża gałąź naszego przemysłu, która też walczy o zachowanie konkurencyjności na rynkach międzynarodowych – mówił Mirosław Skowron.

 

Przedstawiciel CIECH mówił także o planach zmiany miksu energetycznego w polskich zakładach sodowych Grupy.

 

- Przygotowujemy się do budowy turbin oraz kotłów na gaz w naszych zakładach w Polsce, w Janikowie i Inowrocławiu. Chcemy postawić dwa kotły gazowe oraz układ kogeneracyjny – powiedział.

 

W drugim panelu, w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa czy Polskiej Spółki Gazowniczej, dyskutowano o perspektywach rynku gazowego w Polsce.

 

- Rozwój rynku gazu to sieć zależności gospodarczych i wpływ na wiele branż. Kawerny służące jako naturalne magazyny na gaz trzeba opróżniać z solanki, odbieranej przez CIECH i wykorzystywanej w produkcji sody kalcynowanej. Z kolei dostęp do sody kalcynowanej i wysokiej jakości piasku napędza od lat rozwoju przemysłu produkcji szkła, w którym pracuje kilkadziesiąt tysięcy ludzi w Polsce i dla którego nasz kraj jest naturalnym miejscem do lokowania nowych inwestycji w tej gałęzi gospodarki – powiedział Mirosław Skowron.

 

W latach 2019-2020 moce zlokalizowanych w Polsce fabryk szkła płaskiego wzrosną o ok. 45 proc. wobec 2018 roku. W Polsce rocznie produkuje się ok. 2,9 mln ton szkła , z czego 50 proc. to szkło płaskie, a 50 proc. szkło opakowaniowe.

 

 

Kontakt: Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

 

CIECH to międzynarodowa, profesjonalnie zarządzana grupa z polskimi korzeniami, o ugruntowanej pozycji lidera w branży chemicznej w Europie Środkowej i Wschodniej. Wytwarza produkty, z których powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie - nowoczesne wyroby o najwyższej, światowej jakości. Korzystając ze wsparcia wiarygodnego inwestora strategicznego (Kulczyk Investments) realizuje strategię globalnego rozwoju, rozszerzając sprzedaż na światowych rynkach. Łączy przy tym nowoczesne podejście do biznesu z tradycją produkcji sięgającą 1882 roku. Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciechgroup.com.

Do góry