Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

Raport EY: w 2018 roku CIECH wygenerował prawie 130 mln PLN wartości dodanej do PKB województwa podkarpackiego oraz prawie 1 tys. miejsc pracy w regionie

EY, światowy lider w zakresie profesjonalnych usług doradztwa biznesowego, opublikował ekspercki raport na temat wpływu CIECH na polską gospodarkę. Jak wynika z opracowania, znaczna część pozytywnych efektów ekonomicznych z działalności firmy generowana była w powiatach, w których funkcjonują spółki wchodzące w skład Grupy. Dzięki zlokalizowanym w Nowej Sarzynie zakładom chemicznym CIECH, Grupa wygenerowała w 2018 roku 127 mln zł wartości dodanej do PKB województwa, a także prawie 950 miejsc pracy i ok. 10 mln zł do budżetów gmin i powiatów z Podkarpacia.

 

Zrównoważony rozwój oraz tworzenie wartości dodanej dla wszystkich interesariuszy jest ważnym elementem strategii rozwoju Grupy CIECH na lata 2019-2021. Dlatego jedna z największych firm chemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej zwróciła się do EY z propozycją stworzenia kompleksowego raportu sprawdzającego jej wpływ na gospodarkę całej Polski, jak również poszczególnych województw oraz powiatów, w których funkcjonują spółki z Grupy CIECH.

 

Obliczenia bazujące na modelu EY Spectrum, sprawdzonej metodyce światowego lidera w zakresie usług profesjonalnych, wskazują, że Grupa CIECH wygenerowała 1,7 mld PLN wartości dodanej dla polskiej gospodarki (wkład Grupy do PKB), 11,3 tys. miejsc pracy w kraju oraz 420 mln PLN dochodów dla sektora finansów publicznych.

 

- CIECH jest globalnym koncernem o polskich korzeniach. Jesteśmy powszechnie postrzegani jako jeden z największych polskich eksporterów oraz inwestorów zagranicznych, ale raport EY pokazuje również, że jesteśmy firmą, która w znaczący sposób oddziałuje na gospodarkę Polski, zarówno poprzez działania bezpośrednie, jak i wpływ na wiele kluczowych branż przemysłu, których rozwój wspieramy naszą działalnością. Na Podkarpaciu bije serce naszego biznesu organicznego – produkcji środków ochrony roślin i żywic – mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.

 

Spółka CIECH Sarzyna jest największym polskim producentem środków ochrony roślin, a sąsiadująca z nią CIECH Żywice – największym w Polsce producentem żywic epoksydowych i poliestrowych, wykorzystywanych m.in. w produkcji farb proszkowych, elementów kompozytowych (branża sanitarna, transportowa czy marine) czy elementów konstrukcyjnych w budownictwie.

 

To dzięki obu tym spółkom CIECH wygenerował w 2018 roku 127 mln zł wartości dodanej do PKB województwa podkarpackiego oraz prawie 950 miejsc pracy w regionie. Najsilniejszy wpływ Grupa miała na gospodarkę powiatu leżajskiego, w którym znajduje się Nowa Sarzyna. Bezpośrednie, pośrednie i indukowane efekty działalności firmy w 2018 roku to 105 mln PLN wartości dodanej do PKB powiatu leżajskiego oraz 777 miejsc pracy w najbliższym sąsiedztwie zakładów CIECH. Ponadto spółki z Grupy wygenerowały 9 mln zł dochodów do budżetu powiatu i gmin wchodzących w jego skład. To prawie 8 proc. wszystkich wpływów zanotowanych przez te jednostki samorządowe.

 

- Zastosowanie naszego modelu EY Spectrum pozwala oszacować efekty ekonomiczne nie tylko w podziale sektorowym, ale także regionalnym. Oszacowaliśmy, jaką część łącznych efektów ekonomicznych wygenerowanych w Polsce przez Grupę CIECH można przypisać powiatom, w których zlokalizowane są jej poszczególne spółki. Okazuje się, że znaczną część. Doskonale pokazuje to przykład województwa podkarpackiego, które czerpie duże korzyści ekonomiczne z działalności Grupy CIECH – podkreśla Bogdan Dobrzeniecki, Dyrektor w Dziale Strategii EY, odpowiedzialny za analizę biznesową raportu.

 

Obok intensywnego rozwoju swojej działalności biznesowej, spółki Grupy CIECH z Nowej Sarzyny dbają o to, aby być dobrym sąsiadem dla społeczności lokalnej. W 2019 roku zrealizowały ponad 20 projektów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu w swoim sąsiedztwie, na które przeznaczyły ok. 150 000 zł. Spółki skoncentrowały się na czterech obszarach działalności - wsparciu rozwoju edukacji chemicznej (m.in. utworzenie nowoczesnej klasy chemicznej w Nowej Sarzynie we współpracy z Politechniką Rzeszowską) i przedsięwzięć sportowych w regionie (sponsoring wydarzeń sportowych), współpracy z miastem Nowa Sarzyna (m.in. wsparcie Dni Miasta) i instytucjami publicznymi oraz popularyzacji postaw pro-środowiskowych.

Raport EY Polska w wersji elektronicznej dostępny jest na stronie www.ciechdlagospodarki.pl.

 

 

Kontakt:

Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

 

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach europejskich i globalnych oraz ze stabilnym inwestorem strategicznym (Kulczyk Investments). Firma eksportuje swoje produkty do ponad 100 krajów całego świata, m.in. sodę kalcynowaną, sodę oczyszczoną, sól, środki ochrony roślin, żywice epoksydowe i poliestrowe, pianki poliuretanowe oraz krzemiany i opakowania szklane. CIECH wytwarza produkty o najwyższej, światowej jakości, z których powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie. Łączy przy tym nowoczesne podejście do biznesu z tradycją produkcji sięgającą 1882 roku. Od 2005 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz od 2016 roku, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciechgroup.com.

 

CIECH Sarzyna jest jedną z kluczowych spółek Grupy CIECH i filarem jej segmentu organicznego. Specjalizuje się w produkcji środków ochrony roślin (AGRO) i jest ich największym polskim producentem oraz liderem sprzedaży na rynku herbicydów (środków chwastobójczych). Przewagą konkurencyjną Spółki jest m.in. jedna z najnowocześniejszych na świecie instalacji do produkcji MCPA – skutecznego i bezpiecznego środka chwastobójczego, a także 60 lat doświadczenia w produkcji środków ochrony roślin. Do najbardziej znanych znaków handlowych Spółki należą marki: CHWASTOX®, AGROSAR® 360 SL, AZOKSAR® 250 SC, ASKALON® 125 SC, AKAPIT® 125 EC, TARCZA® ŁAN EXTRA 250 EW oraz WINDSAR 250 EC. Firma, poza kluczowymi krajami europejskimi, obsługuje także rynki w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Afryce i Australii. Jej produkty trafiają do ponad 40 krajów całego świata.

Więcej informacji na stronie: https://ciechagro.pl/pl.

 

CIECH Żywice to jedna z kluczowych spółek Grupy CIECH i filar jej segmentu organicznego z ponad 80-letnią tradycją. Spółka specjalizuje się w produkcji żywic. Pełen asortyment wyrobów obejmuje ponad 1000 SKUs, w tym produkty bazowe i te wykonywane na specjalne zamówienia klientów. Jako czołowy producent żywic i utwardzaczy w Polsce, i jeden z nielicznych producentów stałych żywic epoksydowych w UE, CIECH Żywice od wielu lat oferuje bogate portfolio produktowe, które obejmuje m.in. żywice epoksydowe EPIDIAN®, żywice nienasycone poliestrowe POLIMAL®, żywice nasycone poliestrowe do farb proszkowych, żelkoty i topkoty, utwardzacze, żywice fenolowo-formaldehydowych NOWOLAK i MODOFEN®. Wśród najnowszych produktów specjalistycznych firmy: unikatowa żywica epoksydowa EPIDIAN® DECO, portfolio posadzek epoksydowych EPIDIAN® FLOOR, żelkot SaniGel® do produkcji wysokiej jakości produktów sanitarnych.

Więcej informacji na stronie: http://ciechresins.com/pl/

Do góry