Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

Rusza realizacja inwestycji w nową warzelnię soli w Niemczech

Grupa CIECH zbuduje nowy zakład produkcyjny soli w niemieckim Stassfurcie, tuż obok zakładów sodowych należących do CIECH Soda Deutschland. Uruchomienie produkcji planowane jest na rok 2020, a nowy zakład będzie produkował ok. 450 tys. ton soli warzonej rocznie. Będzie to druga warzelnia funkcjonująca w ramach Grupy CIECH – pierwsza zlokalizowana jest w Janikowie na Kujawach (jej zdolności produkcyjne to 550 tys. ton). Łącznie, po uruchomieniu nowego zakładu produkcyjnego, Grupa CIECH będzie produkować 1 mln ton soli warzonej rocznie, co da jej trzecią pozycję w Europie pod tym względem. Wartość projektu budowy nowej warzelni to ok. 100 mln euro. Ważnym elementem w procesie podjęcia ostatecznej decyzji o rozpoczęciu inwestycji było przyznane 23 kwietnia wsparcie od niemieckich władz regionalnych w wysokości 11,25 mln euro, jakie otrzymała spółka CIECH Soda Deutschland na jej realizację. W przypadku uzyskania niezbędnych zgód administracyjnych budowa warzelni ruszy jeszcze w 2018 roku.

To największa w historii CIECH inwestycja typu „greenfield” w zakład produkcyjny. Trwająca od listopada faza przygotowawcza obejmowała m.in. postępowania przetargowe związane z realizacją projektu oraz otrzymanie pozytywnej decyzji w sprawie uzyskania pomocy publicznej od rządu Saksonii-Anhalt wysokości 11,25 mln euro, co nastąpiło 23 kwietnia 2018 roku.

- W ciągu ostatnich miesięcy dobrze przygotowaliśmy się do podjęcia ostatecznej decyzji: przeprowadziliśmy pogłębione analizy realizacji i opłacalności projektu przy wsparciu uznanych firm konsultingowych, zbadaliśmy dostępne technologie i wybraliśmy naszym zdaniem najbardziej efektywną, przygotowaliśmy w najdrobniejszych szczegółach projekt zakładu. Bardzo ważnym elementem procesu decyzyjnego było także otrzymanie pomocy publicznej od rządu Saksonii-Anhalt. Dzięki temu ruszamy z realizacją inwestycji, która umocni pozycję Grupy CIECH na rynku produktów solnych, takich jak tabletki solne do uzdatniania wody czy sól farmaceutyczna. Po uruchomieniu produkcji, CIECH stanie się trzecim producentem soli warzonej w Europie. Dwukrotne zwiększenie mocy produkcyjnych w obszarze soli przyczyni się także do zdywersyfikowania źródeł przychodów naszego biznesu - mówi Maciej Tybura, Prezes Zarządu CIECH S.A.

W Stassfurcie powstanie zakład o zdolnościach produkcyjnych na poziomie 450 tys. ton soli suchej rocznie (dla porównania zakład w Janikowie produkuje ok. 550 tys. ton soli suchej rocznie). Po uruchomieniu ma zaopatrywać rynki zachodnioeuropejskie, podczas gdy zakład w Polsce ma koncentrować się na rynkach Europy Środkowej i Skandynawii. Atutem lokalizacji w Niemczech jest dostępność własnych źródeł surowców (solanki) i bardzo dogodne położenie umożliwiające ekspansje na atrakcyjnych rynkach zbytu.

Nowa warzelnia soli będzie produkować szerokie portfolio produktów solnych: od soli spożywczej przez sól stosowaną w elektrolizie (potrzebną do produkcji tworzyw sztucznych) i tabletki solne (służące do uzdatniania wody), aż po specjalistyczną sól farmaceutyczną. Według analiz sporządzonych na potrzeby przygotowywanej inwestycji tempo rozwoju mocy produkcyjnych soli w skali globalnej będzie ponad dwukrotnie niższe niż tempo wzrostu popytu. Dodatkowo, planowany mix produktowy nowej warzelni uwzględnia korzystne prognozy wzrostu popytu na m.in. sól farmaceutyczną czy produkty do uzdatniania wody.

Grupa CIECH od kilku lat intensywnie rozwija biznes solny. Efektem tych działań było m.in. wprowadzenie do oferty tabletek solnych, a tym samym wejście na bardzo atrakcyjny rynek produktów do uzdatniania wody. Grupa CIECH jest obecnie liderem rynku uzdatniania wody w Polsce i w krajach skandynawskich. Ponadto, w tym roku w zakładach w Janikowie ukończona zostanie inwestycja o wartości 30 mln zł, dzięki czemu do oferty Grupy trafią kolejne produkty – sól do zmywarek i przeznaczone dla zwierząt hodowlanych lizawki solne. CIECH oferuje także sól spożywczą dostępną w największych sieciach handlowych dla klientów detalicznych, a od niedawna jest także dystrybutorem soli himalajskiej i morskiej.

Grupa CIECH jest obecna w Niemczech od 10 lat, dzięki przejęciu zakładów Sodawerk (obecnie CIECH Soda Deutschland). Przez ten czas CIECH zainwestował w Niemczech ok. 100 mln euro, m.in. w rozbudowę mocy produkcyjnych sody kalcynowanej i oczyszczonej.

Kontakt:
Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH
miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

CIECH to międzynarodowa, profesjonalnie zarządzana grupa z polskimi korzeniami, o ugruntowanej pozycji lidera w branży chemicznej w Europie Środkowej i Wschodniej. Wytwarza produkty, z których powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie - nowoczesne wyroby o najwyższej, światowej jakości. Korzystając ze wsparcia wiarygodnego inwestora strategicznego (Kulczyk Investments) realizuje strategię globalnego rozwoju, rozszerzając sprzedaż na światowych rynkach. Łączy przy tym nowoczesne podejście do biznesu z tradycją produkcji sięgającą 1882 roku. Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciechgroup.com.

CIECH Soda Deutschland to niemiecki producent sody z siedzibą w mieście Stassfurt. Firma wytwarza sodę ciężką, sodę lekką oraz oczyszczoną (w tym sodę farmaceutyczną), a jej spółka zależna energię cieplną i elektryczną. Zakład wykorzystuje do produkcji sody własne złoża kamienia wapiennego i solanki. Grupa CIECH przejęła niemieckiego producenta w 2007 roku, ugruntowując tym samym swoją pozycję drugiego producenta sody w Europie. CIECH Soda Deutschland (dawniej Sodawerk Stassfurt) jest jedną z najstarszych firm w Saksonii-Anhalt – jej historia sięga 1882 roku.

Do góry