Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

Silna pozycja CIECH Sarzyna w herbicydach zbożowych, większy udział w sprzedaży fungicydów oraz regulatorów wzrostu

Miniony sezon charakteryzował się niższym niż rok wcześniej areałem upraw zbóż jarych, a także zwiększeniem upraw słonecznika, soi i rzepaku. Zmiany te są pochodną nie tylko tegorocznych uwarunkowań pogodowych, ale także opłacalności upraw poszczególnych rodzajów zbóż – wskazują eksperci CIECH Sarzyna. Udział w krajowym rynku największego polskiego producenta środków ochrony roślin konsekwentnie rośnie - po trzech kwartałach br. osiągnął poziom 7 proc., wobec 6,1 proc. w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spółka wzmocniła swoją pozycję w segmentach: herbicydów dla kukurydzy, regulatorów wzrostu dla zbóż oraz produktów do ochrony fungicydowej.

 

Rynek środków ochrony roślin w Polsce, w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku, zanotował dwucyfrowy wzrost (13,2 proc. r/r) i osiągnął wartość ponad 3 mld zł. W tym czasie CIECH Sarzyna umocniła silną pozycję w segmencie środków ochrony roślin do zbóż. Udział rynkowy spółki w tym obszarze zwiększył się do poziomu 7 proc. - było to możliwe za sprawą wzrostów w kategoriach: herbicydów zbożowych, fungicydów dla rzepaku, a także regulatorów wzrostu zbóż.

 

W 2022 roku obserwowaliśmy istotny spadek upraw zbóż jarych, szczególnie owsa i jęczmienia. Taka decyzja rolników to efekt zmian pogodowych, z jakimi mieliśmy do czynienia w minionych miesiącach. Zboża jare gorzej znoszą wiosenne susze, a uprawy ozime są dużo mniej wrażliwe na takie zjawiska – tłumaczy Ewelina Konopka, Product Manager w CIECH Sarzyna.

 

Bezpośrednią konsekwencją zwiększenia udziału upraw zbóż ozimych jest konieczność wykonywania większej liczby zabiegów ochronnych niż ma to miejsce w przypadku zbóż jarych. Zboża ozime wymagają dodatkowych zabiegów fungicydowych, a także jesiennych zabiegów herbicydowych podczas całego cyklu.

 

Na obserwowane w bieżącym roku zmiany areału upraw wpływ miała także ogólna sytuacja rynkowa, wynikająca m.in. z wojny w Ukrainie.

 

Trzykrotny wzrost upraw słonecznika, do 60 tysięcy hektarów, to z jednej strony wpływ wojny i ograniczenia podaży tej uprawy w Ukrainie, a z drugiej - przykład stosowania upraw następczych, optymalizacji upraw i wyboru takich, które wiążą się z niskimi nakładami na ochronę i nawożenie. Ten sam argument stoi za dwukrotnym wzrostem uprawy soi – dodaje Ewelina Konopka.

 

Także w przypadku innych roślin uprawnych eksperci obserwują zmiany względem poprzednich lat. Dynamika wzrostu areału upraw kukurydzy uległa zahamowaniu, jednak w porównaniu do 2020 roku i tak jest ona aktualnie o 30 proc. wyższa. Również w tym segmencie udział CIECH Sarzyna, jako dostawcy produktów do kompleksowej, herbicydowej ochrony roślin uprawnych, systematycznie rośnie. Jednocześnie czynniki związane ze wzrostem opłacalności produkcji wpłynęły też na zwiększenie upraw rzepaku, którego areał zajmuje już ponad 1 mln hektarów.

 

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z rozmową na temat trendów w uprawach z Eweliną Konopką, Product Managerem CIECH Sarzyna, w ramach nowego podcastu „Mikrofon CIECH”.

###IFRAME_IuIFyKMuWxg###

 

Kontakt dla mediów:

Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

 

CIECH Sarzyna jest jedną z kluczowych spółek Grupy CIECH i filarem jej biznesu AGRO. Specjalizuje się w produkcji środków ochrony roślin i jest ich największym polskim producentem oraz liderem sprzedaży na rynku herbicydów (środków chwastobójczych). Przewagą konkurencyjną Spółki jest m.in. jedna z najnowocześniejszych na świecie instalacji do produkcji MCPA – skutecznego i bezpiecznego środka chwastobójczego, a także 60 lat doświadczenia w produkcji środków ochrony roślin. Do najbardziej znanych znaków handlowych Spółki należą marki: CHWASTOX®, HALVETIC®, AGROSAR® 360 SL, AZOKSAR® SUPER 250 SC, DOVVO® 375 SC, LABRADOR® EXTRA 50 EC, NIKOSAR® 060  OD,  TARCZA® ŁAN EXTRA 250 EW oraz WINDSAR 250 EC. Firma, poza kluczowymi krajami europejskimi, obsługuje także rynki w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Afryce i Australii. Jej produkty trafiają do około 50 krajów całego świata.

 

Więcej informacji znajduje się na stronie https://ciechagro.pl/pl.

 

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.

 

Od 2005 roku spółka CIECH S.A. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 2016 roku, równocześnie, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt. Rozwój Grupy wspiera inwestor strategiczny – Kulczyk Investments.

 

Jako jeden z największych polskich eksporterów, CIECH wysyła swoje towary na niemal wszystkie kontynenty. Powstają z nich artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, dlatego Grupa jest ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki – budownictwa, motoryzacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, spożywczego czy farmaceutycznego.

 

CIECH łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomicznie. 

 

Więcej informacji o Grupie CIECH można znaleźć na stronach www.ciechgroup.com.

Do góry