Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

Soda oczyszczona z niemieckiej fabryki CIECH dopuszczona do wejścia na specjalistyczny rynek farmaceutyczny

Spółka CIECH Soda Deutschland (CSD), uzyskała prestiżowy certyfikat GMP1 (Good Manufacturing Practice), potwierdzający najwyższą jakość wytwarzania sody oczyszczonej. Umożliwia to niemieckiej spółce Grupy CIECH wejście na perspektywiczny rynek farmaceutyczny. Jednocześnie CSD pozyskała pozytywną opinię lokalnego urzędu ds. farmacji i została wpisana do europejskiej bazy EudraGMP2 jako producent sody oczyszczonej w standardzie substancji czynnej produktów leczniczych. To potwierdzenie najwyższej jakości standardów produkcji w niemieckiej fabryce Grupy CIECH, jak i wzorcowych właściwości fizycznych i chemicznych wytwarzanej w tym zakładzie sody oczyszczonej, która będzie mogła być stosowana w produkcji leków i wyrobów medycznych. Po uruchomieniu nowej linii produkcyjnej w 2019 roku, moce wytwórcze zakładu w Stassfurcie wynoszą ponad 100 tys. ton sody oczyszczonej rocznie. Grupa CIECH jest drugim producentem sody oczyszczonej w Unii Europejskiej i sprzedaje ją pod marką SOBIC.

 

Otrzymany certyfikat i wpisanie do europejskiej bazy producentów otwierają niemieckiej spółce możliwość ekspansji w sektorze farmaceutycznym. Soda oczyszczona produkowana w CSD jest zgodna z najnowszą Farmakopeą (Kodeksem Aptecznym) w obszarze jakości i składu. Soda ta charakteryzuje się najwyższym stopniem czystości i ściśle określonymi parametrami granulometrycznymi. Właściwości fizyczne i chemiczne tego produktu są regulowane rygorystycznymi restrykcjami jakościowymi i są weryfikowane przez urzędy regulacyjne oraz przez klientów. Dodatkowym atutem linii produkcyjnych CIECH Soda Deutschland jest możliwość dostosowania produktu do indywidualnego zamówienia klienta pod kątem właściwości fizycznych produktu.

 

Wykorzystanie sody oczyszczonej jako substancji czynnej na terenie Unii Europejskiej i USA umożliwia zastosowanie jej m.in. w produkcji płynów dializacyjnych, w terapii mukowiscydozy (inhalacje), kwasicy metabolicznej, a także jako łagodnego środka antyseptycznego czy składnika środków do higieny ustnej. W ostatnich latach soda oczyszczona w formie substancji czynnej znalazła szerokie zastosowanie również w kosmetologii i dermatologii, a także w sektorze spożywczym, gdzie może być wykorzystywana jako składnik suplementów diety oraz do produkcji tabletek i proszków musujących.

 

Soda oczyszczona sprzedawana przez Grupę CIECH pod marką SOBIC Health Care, dopuszczona do stosowania w przemyśle farmaceutycznym, pochodzi z nowej linii produkcyjnej, uruchomionej w 2019 roku w zakładzie w Stassfurcie. Wartość inwestycji wyniosła ok. 100 mln zł. Obecnie niemiecka fabryka CIECH może produkować nawet 50 tys. ton najwyżej jakości sody oczyszczonej, z ogólnych mocy na poziomie 110 tys. ton rocznie. Oprócz nowych instalacji produkcyjnych powstały także nowe magazyny, spełniające wysokie standardy jakościowe, niezbędne przy przechowywaniu sody wykorzystywanej w produkcji leków.

 

- Rozszerzenie oferty Grupy CIECH o sodę oczyszczoną farmaceutyczną z Niemiec o najwyższej jakości, to nie tylko szansa na wejście na nowe, perspektywiczne rynki, ale także potwierdzenie stosowania dobrych praktyk produkcyjnych, stabilności procesu wytwarzania, doskonałości technologicznej i ogromnej wiedzy oraz profesjonalizmu naszych pracowników. Rok 2021 będzie pierwszym, w którym w pełni wykorzystamy potencjał nowej linii produkcyjnej w Niemczech, zarówno pod kątem zdolności produkcyjnych, jak i oferowania klientom najwyższej jakości produktu, potwierdzonej certyfikacją i wieloma audytami. To ważny krok w realizacji strategii Grupy, której celem jest między innymi konsekwentne zwiększanie udziału produktów specjalistycznych w portfolio CIECH – mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.

 

CIECH produkuje sodę oczyszczoną pod marką SOBIC w zakładzie w Niemczech oraz w Inowrocławiu. Łączne zdolności produkcyjne Grupy w tym zakresie wynoszą rocznie ok. 200 tys. ton, co plasuje CIECH na drugim miejscu w Unii Europejskiej. Soda oczyszczona produkowana przez Grupę ma bardzo szerokie zastosowania i jest używana w przemyśle spożywczym (SOBIC Food), farmaceutycznym i kosmetycznym (SOBIC Health Care), paszowym (SOBIC Feed), chemicznym (SOBIC Tec) czy też w energetyce (oczyszczanie spalin) - pod marką Sorbeco. Znajduje ona szerokie zastosowanie poprzez swoje właściwości neutralizujące kwasy, możliwości wiązania innych substancji oraz właściwości ścierne, które pomagają usunąć zabrudzenia z różnych powierzchni.

 

Kontakt:

Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

 

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach europejskich i globalnych oraz ze stabilnym inwestorem strategicznym (Kulczyk Investments). Firma eksportuje swoje produkty do ponad 100 krajów całego świata, m.in. sodę kalcynowaną, sodę oczyszczoną, sól, środki ochrony roślin, żywice epoksydowe i poliestrowe, pianki poliuretanowe oraz krzemiany i opakowania szklane. CIECH wytwarza produkty o najwyższej, światowej jakości, z których powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie. Łączy przy tym nowoczesne podejście do biznesu z tradycją produkcji sięgającą 1882 roku. Od 2005 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz od 2016 roku, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciechgroup.com.

 

CIECH Soda Deutschland – niemiecki producent sody z siedzibą w Stassfurcie. Spółka produkuje sodę kalcynowaną i sodę oczyszczoną (w tym jej najbardziej specjalistyczną odmianę, przeznaczoną dla farmacji). Jest jedną z najstarszych firm w Saksonii-Anhalt. Historia firmy sięga 1882 roku, w Grupie CIECH od 2007 roku. Aktualnie w sąsiedztwie fabryki trwa budowa nowej warzelni soli CIECH – to największa inwestycja w historii Grupy, warta ok. 140 mln euro.

 

1 Certyfikat GMP potwierdza, że według prawa UE producent działa zgodnie z dobrymi praktykami w zakresie produkcji, transportu i magazynowania surowców dla przemysłu farmaceutycznego.

2 Europejska baza danych EudraGMP to wykaz producentów zatwierdzonych wytwórców substancji czynnych stosowanych w farmacji, koordynowany przez Europejską Agencję Leków.

Do góry