Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

Specjalistyczne drony zbadały zakład CIECH w Inowrocławiu pod kątem stanu infrastruktury i jakości powietrza

Sprawdzenie stanu infrastruktury, budynków, stawów odpadowych czy szczelności kilkuset kilometrów sieci rurociągów, a także badanie jakości powietrza oraz inwentaryzacja składowisk węgla – to tylko niektóre zadania zrealizowane w fabryce CIECH w Inowrocławiu przez nowoczesne drony. Realizowane przez zespół PwC działania dostarczą spółce CIECH Soda Polska szczegółowych informacji na temat kondycji infrastruktury oraz stanu powietrza nad jej inowrocławską fabryką. Jednym z efektów oblotu dronów będzie trójwymiarowa mapa zakładu w Inowrocławiu. Analiza przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych to jedno z pierwszych zastosowań tej techniki do inspekcji fabryk z sektora chemicznego w Polsce.

 

Przelot czterech dronów nad zakładem CIECH w Inowrocławiu został zrealizowany na początku grudnia. Latające maszyny stworzyły dokładny, trójwymiarowy obraz fabryki, a także dostarczyły wyczerpujących informacji na temat stanu infrastruktury przesyłowej, stawów odpadowych czy jakości powietrza. Badanie dronem wyposażonym w zestaw czujników i precyzyjną aparaturę pomiarową znacząco wesprze usprawnienie pracy zakładu, zwiększenie efektywności produkcji i ograniczenie jej wpływu na środowisko naturalne. Ze względu na rozległą powierzchnię zakładu, wynoszącą 2,5 mln m2 – czyli tyle, ile wyniosłaby powierzchnia ponad 357 boisk do piłki nożnej - a także mnogość i złożoność istniejących tam ciągów produkcyjnych, stanowi wyjątkowo cenny materiał analityczny.

 

Łącznie drony wykonały 16 różnych lotów, przebywając nad inowrocławską fabryką w sumie 18 godzin i wykonując w tym czasie blisko 3000 zdjęć oraz filmów. Szacunkowy dystans, który przebyły, to 50 km. Bezzałogowce wyposażone są w kamery o wysokiej rozdzielczości, w tym termowizyjne, a także systemy precyzyjnego pozycjonowania i czujniki do badania jakości powietrza pod kątem obecności pyłów zawieszonych. Analizy dostarczone przez drony będą też ważnym elementem działań zmierzających do ograniczenia pylenia na terenie zakładu w Inowrocławiu. Kolejnym rezultatem pracy bezzałogowców będzie ocena stanu stawów odpadowych.

 

Zebrane przez nowoczesne drony informacje są przetwarzane i analizowane przez specjalistyczne oprogramowanie. Wynikiem tego jest nie tylko stworzenie bardzo dokładnych ortofotomap i numerycznego pokrycia terenu, ale przede wszystkim możliwość sprawdzenia stanu infrastruktury czy budynków na terenie fabryki, często w miejscach trudno dostępnych. Dodatkowo wykorzystanie dronów umożliwiło także stworzenie trójwymiarowych modeli składowisk surowców używanych do produkcji w celu precyzyjnego pomiaru posiadanego zapasu.

 

- Wykorzystanie dronów w połączeniu z cyfrową analizą danych daje błyskawiczny dostęp do szeregu kluczowych danych, decydujących o efektywności procesu produkcyjnego. Sięgamy po innowacyjne narzędzia z wykorzystaniem najnowszych technologii i profesjonalnej wiedzy po to, by zwiększać konkurencyjność, ale też ograniczać wpływ naszej działalności na środowisko naturalne - mówi Tomasz Molenda, Prezes Zarządu CIECH Soda Polska S.A.

 

- Technologie dronowe są coraz powszechniej wykorzystywane do usprawnienia procesu zarządzania i utrzymania obiektów przemysłowych. Ich wykorzystanie wpisuje się zarówno w strategie optymalizacji zadań operacyjnych, jak i w działania ESG. Wykorzystanie dronów w trudno dostępnych miejscach zwiększa bezpieczeństwo pracowników, a analizowane wskaźniki pozwalają szczegółowo monitorować wpływ na środowisko naturalne. Wykorzystujemy nasze doświadczenia z projektów realizowanych na całym świecie, by wspólnie z Grupą CIECH przetestować i wdrożyć te rozwiązania w Polsce – mówi Aleksander Buczkowski, dyrektor zespołu Drone Powered Solutions w PwC.

 

Zespół Drone Powered Solution (DPS) to globalne centrum kompetencji w zakresie technologii dronowych, satelitarnych i geoprzestrzennych PwC, zlokalizowane w Polsce. DPS wspiera klientów PwC na świecie w obszarze doradztwa strategicznego, technologicznego i operacyjnego, związanego z tymi technologiami. Zespół przeprowadzał kilkadziesiąt podobnych inspekcji dronowych na świecie, m.in. u operatorów sieci przesyłowych gazu i energii elektrycznej, a także telekomunikacyjnych, badając również infrastrukturę drogową i kolejową.

 

Grupa CIECH w ramach swojej strategii na lata 2022-2024 zwiększa efektywność biznesu sodowego poprzez m.in. wykorzystanie metod zaawansowanej analityki, w tym uczenia maszynowego (machine learning) i przetwarzania obrazu (computer vision), narzędzi umożliwiających digitalizację procesów produkcji, wykorzystanie symulatorów linii produkcyjnej, a także dzięki pracom działu R&D, opracowującego usprawnienia z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego, dekarbonizacji produkcji i odpowiedzialnego zarządzania zasobami naturalnymi.

 

Kontakt dla mediów:

Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

 

Główne media społecznościowe Grupy CIECH:

LinkedIn: https://pl.linkedin.com/company/ciech-sa/,

Twitter: https://twitter.com/RzecznikCIECH.

 

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia około 3,5 tysiąca osób w całej UE.

 

Od 2005 roku spółka CIECH S.A. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 2016 roku, równocześnie, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt. Rozwój Grupy wspiera inwestor strategiczny – Kulczyk Investments.

 

Jako jeden z największych polskich eksporterów, CIECH wysyła swoje towary na niemal wszystkie kontynenty. Powstają z nich artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, dlatego Grupa jest ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki – budownictwa, motoryzacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, spożywczego czy farmaceutycznego.

 

CIECH łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomicznie.

 

Więcej informacji o Grupie CIECH można znaleźć na stronie www.ciechgroup.com.

Do góry