Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

W Żarach trwa rozruch nowego pieca do produkcji krzemianów, inwestycji o wartości 80 mln zł

W ostatni weekend, na terenie zakładu w Żarach, po udanym rozgrzewie pieca do temperatury 1450 stopni Celsjusza i podaniu surowców, wyprodukowana została pierwsza partia krzemianu sodu w postaci tzw. szkliwa. Był to kluczowy punkt fazy rozruchu nowej instalacji  do wytapiania szklistego krzemianu sodu – surowca kluczowego w produkcji krzemionki strącanej, z której powstają m.in. energooszczędne opony i kosmetyki. Stabilizacja pracy pieca i osiągnięcie zakładanych parametrów jego działania nastąpi w ciągu najbliższych dni. Inwestycja o wartości 80 mln zł zwiększy moce produkcyjne Grupy CIECH w obszarze krzemianów sodu o ok. 30 proc., do ok. 240 tys. ton rocznie, i umocni polski koncern chemiczny na pozycji największego dostawcy tego surowca w Europie.


Nowy piec charakteryzuje się lepszymi parametrami wydajności i zużywa mniej gazu ziemnego, w porównaniu z dotychczasową technologią. Zakończony sukcesem rozgrzew nowej jednostki nie oznacza jeszcze finalizacji inwestycji. Na terenie zakładu w Żarach prowadzone są prace wykończeniowe w halach produkcyjnych, które potrwają do grudnia. Nie ma to jednak wpływu na ciągłość produkcji i stabilizowanie pracy nowej instalacji.

 

Jej budowa rozpoczęła się z początkiem lipca, a na placu pracowało nawet 200 osób. Do wyprodukowania konstrukcji całej instalacji przeznaczono 1100 ton stali, 3000 ton materiałów ceramicznych i 800 metrów sześciennych betonu. Inwestycja częściowo wykorzysta istniejącą infrastrukturę, co wpłynie na optymalizację kosztów stałych zakładu.

 

- Dzięki zaangażowaniu zespołu, pracującego od wielu miesięcy przy nowej inwestycji w Żarach, przyspieszyliśmy termin rozruchu pieca, a tym samym moment rozpoczęcia produkcji krzemianów po modernizacji zakładu. Spodziewamy się, że sprzedaż z nowej linii technologicznej będzie wpływać pozytywnie na wyniki biznesu krzemianowego Grupy od 2022 roku – zakładamy zwiększenie jego przychodów o ok. 60 mln zł rocznie – mówi Robert Janeczko, Członek Zarządu CIECH Vitrosilicon i szef biznesu Krzemiany w Grupie CIECH.

 

Prace pozwalające na pełne wdrożenie nowoczesnego, wydajnego i energooszczędnego pieca zakończą się przed końcem 2021 roku, a na początku kolejnego planowane jest rozpoczęcie budowy nowych magazynów na gotowe wyroby.

 

Zwiększenie mocy produkcyjnych w zakresie krzemianów sodu umocni Grupę CIECH na pozycji lidera wśród dostawców tego surowca w Europie. Z krzemianów sodu powstaje krzemionka strącana, która jest niezbędna w produkcji nowoczesnych opon, kosmetyków, farb, a także wypełniaczy do tworzyw. Oprócz krzemionki strącanej, krzemiany wykorzystuje się w produkcji detergentów i papieru.

 

- Nowa inwestycja to nie tylko zwiększenie mocy produkcyjnych, ale także wyższa efektywność produkcji uzyskana za sprawą najnowszych dostępnych technologii. Dzięki temu zmniejszymy emisję dwutlenku węgla na tonę produktu o ok. 20 proc. – podkreśla Hubert Domaradzki, Członek Zarządu CIECH Vitrosilicon.

 

Według zewnętrznych ośrodków analitycznych, rynek krzemionki strącanej w najbliższych latach będzie rósł o ok. 7 proc. rocznie. Biznes produkcji krzemianów okazał się także względnie odporny na spowolnienie gospodarcze wywołane pandemią COVID-19. Grupa CIECH sprzedaje krzemiany sodu do krajów europejskich, a także do Ameryki Północnej i Azji.

 

 

[ZOBACZ WIDEO]

 

 

 

Kontakt dla mediów:

Mirosław Kuk, Rzecznik Prasowy Grupy CIECH

miroslaw.kuk@ciechgroup.com, tel. +48 723 66 86 86.

 

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.


Od 2005 roku spółka CIECH S.A. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 2016 roku, równocześnie, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt. Rozwój Grupy wspiera inwestor strategiczny – Kulczyk Investments.


Jako jeden z największych polskich eksporterów, CIECH wysyła swoje towary na niemal wszystkie kontynenty. Powstają z nich artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, dlatego Grupa jest ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki – budownictwa, motoryzacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, spożywczego czy farmaceutycznego.


CIECH łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomicznie.


Więcej informacji o Grupie CIECH można znaleźć na stronach www.ciechgroup.com oraz www.ciechdlagospodarki.pl.

Do góry