Ciech

Szukaj
WCAG A A A

Informacje prasowe

Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz z kolekcji CIECH w Galerii Miejskiej Inowrocław

Od 9 września do 14 listopada w inowrocławskiej „Galerii Miejskiej” odbędzie się wystawa prac jednej z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku. Wernisaż poprzedzający wystawę prac Magdaleny Abakanowicz z kolekcji CIECH odbędzie się 8 września o godzinie 17:00. Wstęp na wernisaż oraz na samą wystawę w „Galerii Miejskiej” przy placu Klasztornym 2 jest bezpłatny.

Osoby zainteresowane sztuką z pewnością zainteresuje możliwość obejrzenia nieznanych dotychczas prac jednej z najbardziej znanych na świecie polskich artystek - Magdaleny Abakanowicz. Kolekcja CIECH obejmuje pięć rzeźb - „Kobieta w welonie”, „Epoksydowy zwierz”, „Dziewczynka dla Sarzyny”, „ANA”, „Ptak” oraz rysunek z cyklu „Kwiaty” wykonany techniką węgla i oleju.

Do wykonania tych rzeźb, podobnie jak do wielu innych prac, artystka wykorzystywała żywicę epoksydową i utwardzacze produkowane przez CIECH Sarzyna, jedną ze spółek wchodzących w skład Grupy CIECH. Wszystkie prezentowane na wystawie dzieła zostały podarowane firmie jako wyraz wdzięczności Magdaleny Abakanowicz za nieustające wsparcie jej działalności artystycznej. Współpraca pomiędzy artystką a Grupą CIECH, trwała ponad dwadzieścia lat – od 1995 roku aż do śmierci Magdaleny Abakanowicz.

„Bardzo cieszę się, że dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Galerii Miejskiej w Inowrocławiu możemy zorganizować kolejną wystawę dzieł sztuki z kolekcji CIECH. Chcemy dotrzeć z nimi do jak najszerszej publiczności, popularyzując twórczość jednej z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku. Z produktów naszej grupy – m.in. sody, żywicy czy pianek poliuretanowych – powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie. Wystawa tych niezwykłych rzeźb pokazuje, że mogą być one także inspiracją i tworzywem dla wielkich artystów” – mówi Artur Osuchowski, Członek Zarządu CIECH S.A.

To już piąta wystawa prac Magdaleny Abakanowicz zorganizowana przez CIECH. Wcześniej prace artystki z kolekcji Spółki zostały zaprezentowane w warszawskim Ufficio Primo, Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, Teatrze Muzycznym w Łodzi oraz rzeszowskiej „Galerii r_z”.

Wstęp na wystawę prac Magdaleny Abakanowicz z kolekcji CIECH w inowrocławskiej „Galerii Miejskiej” jest bezpłatny. Galeria jest czynna od wtorku do piątku w godzinach 12-18 oraz w soboty od 10 do 16.

Więcej informacji na temat wystawy udziela:
Sylwia Lewartowska
sylch@op.pl, tel. +48 507 492 750.

CIECH to międzynarodowa, profesjonalnie zarządzana grupa z polskimi korzeniami, o ugruntowanej pozycji lidera w branży chemicznej w Europie Środkowej i Wschodniej. Wytwarza produkty, z których powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie - nowoczesne wyroby o najwyższej, światowej jakości. Korzystając ze wsparcia wiarygodnego inwestora strategicznego (Kulczyk Investments) realizuje strategię globalnego rozwoju, rozszerzając sprzedaż na światowych rynkach. Łączy przy tym nowoczesne podejście do biznesu z tradycją produkcji sięgającą 1882 roku. Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciechgroup.com.

Magdalena Abakanowicz była jedną z najbardziej znanych w świecie polskich artystek. Jej światowa kariera rozpoczęła się od nagrody - złotego medalu na Biennale w Sau Paulo w 1965 r. Zaprezentowana wówczas, autorska wersja gobelinu, została nazwana od jej nazwiska abakanem i rozsławiła polską szkołę gobelinu na całym świecie. Jej prace trafiły do prestiżowych międzynarodowych kolekcji – do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA), Museum Bellerive w Zürichu, Musée des Beaux-arts w Chaux-de-Fonds, Centre Georges Pompidou w Paryżu; Stedelijk Museum w Amsterdamie czy Tate Modern w Wielkiej Brytanii. Zmarła 20 kwietnia 2017 r.

Do góry