Ciech

Szukaj
WCAG A A A

MIĘKKIE PIANKI POLIURETANOWE (PUR)

Miękkie pianki poliuretanowe stosuje się głównie w produkcji mebli i samych materaców do spania, które odpowiadają za zużycie ponad 3/4 tego tworzywa. Kolejne 15%-20% tych pianek znajduje zastosowanie w przemyśle samochodowym do produkcji siedzeń oraz wykończenia wnętrz. W związku z tym popyt na pianki jest wrażliwy na cykle gospodarcze.

SEGMENTY ZASTOSOWAŃ MIĘKKICH PIANEK POLIURETANOWYCH W EUROPIE

Ze względu na właściwości fizyczne (niski ciężar właściwy) pianki PUR są sprzedawane jedynie na lokalnych rynkach. Baza produkcyjna rozwija się więc blisko potencjalnych odbiorców. Grupa CIECH działa przede wszystkim na rynku polskim, jakkolwiek rozwija też sprzedaże eksportowe. Klientami Grupy są producenci mebli oraz przetwórcy pianek.

W skali globalnej produkcja elastycznych pianek poliuretanowych stosowanych do produkcji mebli jest bardzo rozdrobniona (ponad tysiąc wytwórców o łącznych mocach rzędu 6-7 mln ton/rok). Zdolności produkcyjne polskich wytwórców szacuje się na 210-220 tys. ton/rok. Najwięksi konkurenci Grupy CIECH na rynku polskim to: Eurofoam, MZCh Organika, Vita Polymers i CIS. Duże zdolności wytwórcze posiada też IKEA, są one jednak przeznaczone głównie na potrzeby własne.

Grupa CIECH poprzez CIECH Pianki Sp. z o.o. posiada ok. 16% udział w polskim rynku elastycznych pianek poliuretanowych oraz ok. 25% w krajowym rynku tych pianek bez uwzględniania importu i produkcji własnej.

Oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat globalny rynek elastycznych pianek poliuretanowych takich jak produkowane w Grupie CIECH (szacowany na ponad 6 mln ton) będzie się rozwijał w tempie rzędu 3%-4%. Związane to będzie głównie ze wzrostem stopy życiowej w krajach rozwijających się. Europejskie zapotrzebowanie na miękkie pianki poliuretanowe, takie jak stosowane w przemyśle meblarskim, jest szacowane na ok. 1,3 mln ton/rok (z uwzględnieniem Turcji). Polski rynek tych pianek w 2019 roku oceniany jest zaś na ok. 190 tys. ton czyli o kilka proc. mniej wobec roku poprzedniego. Spadek ten wynika z obserwowanego już od ponad roku wyhamowania dotychczasowego silnego wzrostowego trendu w zakresie krajowej produkcji mebli i materacy głównie w efekcie spadku sprzedaży do krajów Europy Zachodniej i przede wszystkim do Niemiec (wyraźne osłabienie ogólnej koniunktury gospodarczej w ubiegłym roku). Sytuacja zaś na rynku meblowym bezpośrednio przekłada się na rynek elastycznych pianek PUR.

Na kolejne lata w perspektywie długoterminowej oceniamy jednak, że krajowy rynek elastycznych pianek poliuretanowych powinien się stopniowo odbudowywać i rosnąć średniorocznie o ok. 3%. Sprzyjać temu będzie generalnie bardzo dobra pozycja polskiego przemysłu meblarskiego na rynkach zagranicznych (drugie miejsce w światowym rankingu eksporterów mebli po Chinach; konkurencyjność cenowa; plany dalszego rozwoju eksportu).

Do góry